18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP
Trump podpisał rozporządzenie znoszące decyzje Bidena
Trump podpisał rozporządzenie znoszące decyzje BidenaReuters
wideo 2/4
Trump podpisał rozporządzenie znoszące decyzje BidenaReuters

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

Zgodnie z pozwem złożonym w sądzie federalnym w Bostonie, odmawianie prawa do amerykańskiego obywatelstwa urodzonym w USA dzieciom imigrantów i osób przebywających w tym kraju krótkoterminowo stanowi złamanie konstytucji Stanów Zjednoczonych, w której - w 14 poprawce - zapisano, że każde dziecko urodzone na terytorium USA jest uznawane za amerykańskiego obywatela.

"Prokuratorzy stanowi przygotowali się na wypadek takich nielegalnych działań i dzisiejszy natychmiastowy pozew jest jasnym sygnałem dla administracji Trumpa, że będziemy bronić naszych mieszkańców i ich podstawowych praw konstytucyjnych" - oznajmił w oświadczeniu prokurator generalny New Jersey Mathhew Platkin.

Inne pozwy przeciw temu rozporządzeniu złożono też w Concord w stanie New Hampshire.

Donald TrumpCarlos Barria / Reuters / Forum

"Jeśli rozporządzenie Trumpa wejdzie w życie, ponad 150 tysięcy dzieci, które rodzą się rocznie w USA, nie zostanie amerykańskimi obywatelami" - podało biuro prokurator generalnej Massachusetts Andrei Joy Campbell.

Według agencji Reutera, należy się spodziewać, że stany rządzone przez demokratów będą składać kolejne pozwy dotyczące innych punktów programu Trumpa.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom w USA rozpoczęte

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne".

Homan powiedział, że choć nie użyłby słowa "naloty", a raczej "ukierunkowane operacje", to agenci z Urzędu ds. Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) "wrócili do wykonywania swojej roboty, czego nie byli w stanie zrobić przez cztery lata".

Dodał, że choć operacje są skierowane głównie przeciwko osobom skazanym za przestępstwa, to aresztowani zostaną również inni imigranci przebywający w USA nielegalnie, którzy będą przebywać w pobliżu. - Ustawa (...) nie mówi nic o tym, że musisz być skazany za poważne przestępstwo, by zostać wydalonym z kraju, więc będzie więcej pobocznych aresztowań - powiedział.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: "Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Carlos Barria / Reuters / Forum