Wojskowy samolot z migrantami wyleciał z USA. Reuters: Meksyk nie pozwolił lądować

Źródło:
PAP, Reuters
Meksyk przygotowuje się na wypadek masowych deportacji ze Stanów Zjednoczonych
Meksyk przygotowuje się na wypadek masowych deportacji ze Stanów Zjednoczonych
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Meksyk przygotowuje się na wypadek masowych deportacji ze Stanów ZjednoczonychJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Meksyk odrzucił wniosek administracji Donalda Trumpa o zezwolenie na lądowanie w kraju amerykańskiego samolotu wojskowego z deportowanymi migrantami na pokładzie - poinformowała agencja Reutera, powołując się na urzędników z obu krajów.

Amerykańskie samoloty wywiozły w piątek około 160 osób do Gwatemali, ale plan zakładający lot samolotu transportowego C-17 do Meksyku musiał zostać odwołany z powodu braku zgody władz tego kraju – podała agencja Reutera.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Bezprecedensowe" prace przy granicy z USA

Decyzję, o której jako pierwsza poinformowała stacja NBC News, potwierdził jeden urzędnik meksykański i jeden urzędnik amerykański. Rozmówca z Meksyku nie podał powodu odmowy na lądowanie.

Przejście graniczne między USA i MeksykiemCAROLINE BREHMAN/PAP/EPA

MSZ Meksyku deklaruje gotowość współpracy

Ministerstwo spraw zagranicznych Meksyku - jak opisali dziennikarze agencji Reutera - w oświadczeniu wydanym w piątek późnym wieczorem stwierdziło, że kraj ten utrzymuje "bardzo dobre stosunki" ze Stanami Zjednoczonymi i współpracuje w kwestiach takich jak migracja.

"Jeśli chodzi o repatriacje, zawsze będziemy przyjmować Meksykanki i Meksykanów powracających na nasze terytorium z otwartymi ramionami" – oświadczył resort.

Wcześniej rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt oznajmiła na platformie X, że Meksyk zgodził się przyjmować "cztery loty dziennie" z wydalonymi obywatelami tego kraju. Rząd meksykański nie potwierdził ani informacji o lotach, ani porozumienia w sprawie przyjmowania konkretnej liczby samolotów z wydalonymi osobami.

Prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum zaoferowała w tym tygodniu "pomoc humanitarną", a następnie zorganizowanie "repatriacji" cudzoziemców, których dotkną pierwsze decyzje administracji Trumpa.

Claudia SheinbaumPAP/EPA/SASHENKA GUTIERREZ

Rząd meksykański nie potwierdził ani informacji o lotach, ani porozumienia w sprawie przyjmowania konkretnej liczby samolotów z wydalonymi osobami.

Trump chce samolotami wojskowymi wywieźć migrantów

Po objęciu władzy w USA 20 stycznia Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, wysłał tam 1,5 tys. żołnierzy, uznał meksykańskie kartele narkotykowe za "zagraniczne organizacje terrorystyczne", zmienił nazwę Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską i groził 25-procentowymi cłami na towary z Meksyku.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Największa w historii masowa operacja deportacyjna w toku"

Migranci przy przejściu granicznym w El Chaparral w pobliżu TijuanyPAP/EPA/JOEBETH TERRIQUEZ

Amerykański urzędnik powiedział agencji Reutera, że po raz pierwszy, odkąd pamięta, samoloty wojskowe USA zostały użyte do wywożenia migrantów z kraju. Pentagon poinformował, że siły zbrojne zapewnią wylot ponad 5 tys. imigrantów.

Autorka/Autor:asty/akw

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Media_works / Shutterstock.com