samoloty

samoloty

Fala upałów nawiedziła Stany Zjednoczone. W Phoenix w Arizonie anulowano ponad 40 lotów mających się dobyć we wtorek. Powód? Jest zbyt gorąco, aby samoloty mogły latać.

Północne regiony Indii są odcięte od świata w związku z intensywnymi opadami śniegu i deszczu. Biały puch uniemożliwia pracę lotnisk, a wiele dróg jest zupełnie nieprzejezdnych z powodu zasp lub lokalnych podtopień terenu. Z powodu pogody władze zdecydowały o zamknięciu szkół i urzędów na dwa dni, a synoptycy prognozują że warunki nie ulegną poprawie przynajmniej przez dobę.

Amerykańska agencja kosmiczna chce jeszcze bardziej dokładnie badać warunki pogodowe. NASA wyśle bezzałogowe samoloty Global Hawk w sam środek tropikalnych burz. Zebrane dane pomogą naukowcom na bardziej precyzyjne ustalanie siły i kierunku przemieszczania się żywiołu.

- Na straty rzędu 600 milionów dolarów będą w tym roku narażone europejskie linie lotnicze - zapowiedział szef Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) Tony Tyler. Dodał też optymistycznie, że Polskie Linie Lotnicze LOT poprawiają swoje wyniki finansowe i przewożą więcej pasażerów.

Włosi drugi weekend z rzędu odpierają atak zimy. Potężne śnieżyce nawiedziły kraj w piątek wieczorem i sobotę, powodując paraliż komunikacyjny. W Rzymie obowiązuje nakaz poruszania się samochodami wyposażonymi w łańcuchy bądź opony zimowe. Ich sprzedawcy podnieśli kilkukrotnie ceny.

Po publikacji w internecie zdjęć dziwnych smug, które pojawiły się w poniedziałek nad Śląskiem, wśród naszych internautów zawrzało. Jedni uważali, że to tylko samolot, inni głosili teorie spiskowe. O opinię poprosiliśmy ekspertów.

Skąd pilot Boeinga 767 lądującego awaryjnie na warszawskim lotnisku wiedział, jakie są ku temu warunki pogodowe? Jak często dyżurny portu lotniczego dostaje informacje o zmieniającej się aurze? Po wyjątkowych zdarzeniach w Porcie Lotniczym im. F. Chopina odpowiadamy na te i inne pytania.