USA chciały zhakować Koreę Północną. Poległy sromotnie

Amerykańscy hakerzy nie podołali systemom Korei Północnejwikipedia commons | US Air Force

Stany Zjednoczone próbowały w 2010 roku przeszkodzić Korei Północnej w rozwoju broni atomowej, atakując ich system informatyczny wirusem Stuxnet. Próba zakończyła się niepowodzeniem, ujawniła agencja Reutera, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.

Operacja przeciwko Korei Północnej była przeprowadzana jednocześnie z atakiem na irański program atomowy. W 2009 i 2010 roku USA zdołały wraz z Izraelem zniszczyć przy pomocy wirusa ponad tysiąc irańskich wirówek do wzbogacania uranu.

Według źródła w jednej z amerykańskich agencji wywiadowczych, na które powołuje się Reuters, USA stworzyły też wersję wirusa Stuxnet, który uaktywniał się w systemie operacyjnym z włączonym językiem koreańskim.

Lecz amerykańscy hakerzy nie byli w stanie włamać się do kluczowych komputerów obsługujących północnokoreański program atomowy, ujawniło źródło.

Korea Północna Super Twierdza

Atak, który prowadziła NSA, nie powiódł się z powodu dużej skali tajności północnokoreańskiego przedsięwzięcia, która ograniczyła możliwość zebrania potrzebnych do ataku danych. Ponadto daleko posunięta izolacja północnokoreańskich systemów komputerowych przyczyniła się do porażki, podały źródła.

W Korei Północnej posiadanie komputera wymaga zgody władz, a pełny dostęp do internetu ma tylko wąska elita. Wszystkie połączenia internetowe z Koreą Północna przechodzą przez jedyne złącze, które ten kraj dzieli z Chinami.

Tymczasem irańskie zakłady związane z programem atomowym cieszyły się szerokim dostępem do internetu i utrzymywały kontakt elektroniczny z firmami na całym świecie.

NSA nie udzieliła komentarza w tej sprawie. Jeszcze wcześniej NSA nie komentowała ataku wirusem Stuxnet na Iran.

Bomba atomowa robiona w Windowsie

Korea Północna to drugi kraj po Iranie, którego program atomowy był atakowany przez USA wirusem mającym za zadanie zniszczenie kluczowych urządzeń. Według ekspertów oba kraje korzystają z wirówek P-2 dostarczonych im przez Pakistańczyka Abdula Qadeera Khana, uważanego za ojca pakistańskiej bomby atomowej.

Według ekspertów północnokoreańskie wirówki P-2 kontroluje najprawdopodobniej program opracowany przez Siemensa, który pracuje w systemach operacyjnych Microsoft Windows. Podobnie jak te w Iranie.

- Stuxnet poradziłby sobie z oboma systemami, ale najpierw trzeba go do nich wprowadzić - podkreślił Olli Heinonen, naukowiec z Uniwersytetu Harvarda.

Ogromne ograniczenia w podróżowaniu do Korei Północnej i dostępie do tamtejszych komputerów czynią KRLD krajem, który "może czynić szkody niemal bezkarnie" - powiedział były dyrektor NSA Keith Alexander. Odmówił jednak komentarza na temat ataków przeprowadzanych przez agencję wirusem Stuxnet.

Autor: fil\mtom / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia commons | US Air Force

Tagi:
Raporty: