Broń atomowa

Broń atomowa

Czy dziesiątki tysięcy zabitych w atomowym bombardowaniu Hiroszimy i drugie tyle tych, którzy zginęli w Nagasaki, ocaliło życie setkom tysięcy, a może nawet milionom Amerykanów i Japończyków, którzy padliby ofiarą walk na macierzystych Wyspach Japońskich? Nie brakuje takich, którzy – choć dostrzegają moralny ciężar tej decyzji – uważają, że była uzasadniona. Są też tacy, którzy nie mają wątpliwości, że Japonia i tak by upadła. Co by było, gdyby 75 lat temu Stany Zjednoczone nie użyły broni atomowej jako jedyne mocarstwo w historii?

Natychmiast zginęło ponad 70 tysięcy ludzi. Trzy dni później kolejne 40 tysięcy. Ale dziesiątki tysięcy umierały powoli z powodu oparzeń lub chorób związanych z promieniowaniem. Zabijał ich "czarny deszcz". Spowodowały go bomby atomowe zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki.

W amerykańskim stanie Nebraska przeprowadzono symulację wojny jądrowej z Rosją. W ćwiczeniach udział brał minister obrony USA Mark Esper- poinformował Pentagon. Przewidywały one odwet nuklearny Stanów Zjednoczonych na Rosję po ataku jądrowym rosyjskiego wojska na terytorium NATO w Europie.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un, którego wystąpienie było najważniejszym punktem wtorkowych obrad plenarnych Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei, zapowiedział, że "świat ujrzy wkrótce broń strategiczną nowej generacji". Zagroził, że "Stany Zjednoczone będą bezradnie cierpieć", jeśli nadal będą stosować swe "gangsterskie metody".

Zakończyliśmy układ o zakazie broni nuklearnej, ponieważ Rosja nie stosowała się do niego. Ale oni chcą traktatu i my również, więc myślę, że byłaby to wspaniała rzecz - oświadczył prezydent USA Donald Trump w Londynie podczas szczytu NATO. Dodał, że zainteresowane włączeniem do rozmów w sprawie nowego traktatu są także Chiny.

Nowe pokolenia powstaną jako sędziowie naszej przegranej, jeśli mówiliśmy o pokoju, ale nie dokonaliśmy tego naszymi działaniami pośród narodów ziemi - powiedział papież Franciszek w Hiroszimie, gdzie oddał hołd ofiarom wybuchu bomby atomowej w 1945 roku. Wcześniej w Nagasaki papież apelował o całkowity zakaz broni nukleranej.

Cornel Feruta, tymczasowy szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, poinformował, że agencja będzie w przyszłym tygodniu rozmawiać z Iranem o odnalezieniu śladów uranu w obiekcie nieujawnionym przez Iran jako zakład związany z programem nuklearnym. MAEA twierdzi, że Teheran nie wyjaśnił, skąd wzięły się odnalezione ślady uranu.