Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty
/ prpb
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 471 dni. Na Ukrainie powstanie grupa ekspercka ds. pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię ekobójstwa – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do aktywistów, ekologów i ekspertów międzynarodowych. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

Zobacz także: Ukraina walczy. Relacja w tvn24.pl

> W powiecie humańskim w obwodzie czerkaskim uderzyły w czwartek wieczorem dwie rosyjskie rakiety. Osiem osób zostało rannych – poinformowały władze regionu. Dwie osoby są w stanie ciężkim – sprecyzował szef władz obwodu czerkaskiego Ihor Taburec.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Chersonia na południu kraju, który jest częściowo zalany wodami Dniepru. Władze Ukrainy oskarżają rosyjskie wojska okupacyjne o wysadzenie zapory w Nowej Kachowce. "Rosja musi ponosić odpowiedzialność za wszystko, co czyni przeciwko życiu i ludziom" - napisał na Twitterze Zełenski.

> Ukraina przekazała NATO listę pilnych potrzeb humanitarnych w związku z następstwami wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze – podało MSZ w Kijowie. W najbliższym czasie Ukraina ma otrzymać pomoc od Sojuszu.

> Wezbrana po wysadzeniu zapory woda rzeki Dniepr niesie ze sobą miny przeciwpiechotne wypłukane z zalanych terenów - ostrzegła Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskiej armii na południu kraju. To zagrożenie nie tylko dla mieszkańców, ale też osób niosących pomoc. - Wiedzieliśmy, gdzie znajduje się zagrożenie. Teraz nie mamy pojęcia - powiedział Erik Tollefsen z Czerwonego Krzyża.

> Ukraina będzie w stanie całkowicie samodzielnie produkować pociski o zasięgu przekraczającym 1000 km – powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z portalem New Voice of Ukraine.

> Ta gra ewidentnie już się toczy - powiedział były dowódca GROM generał Roman Polko, odnosząc się do ukraińskiej kontrofensywy. Według niego jej celem jest izolacja Krymu, zniszczenie Mostu Krymskiego i odcięcie od zaopatrzenia drogą lądową.

> Na Ukrainie powstanie grupa ekspercka ds. pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię ekobójstwa – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do aktywistów, ekologów i ekspertów międzynarodowych.

> Były wiceprezydent USA Mike Pence, który ubiega się o prezydenturę, stwierdził, że "jeśli Władimir Putin wygra na Ukrainie, nie zatrzyma się i może wejść na terytorium NATO". Dodał, że w odróżnieniu od Donalda Trumpa wie, że Putin nie jest geniuszem, lecz zbrodniarzem wojennym.

> Wierzę, że będziemy mieć środki, by wspierać Ukrainę tak długo jak trzeba - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas konferencji prasowej z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem. Choć w Kongresie słuchać głosy krytyki dotyczące pomocy dla Ukrainy, to nawet krytycy nie sądzą, że Putin zatrzyma się na Ukrainie, jeśli wygra - podkreślił Biden.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości