"Wielkie zagrożenie" w Dnieprze. Woda niesie miny

Autor:
ads//now
Źródło:
BBC, PAP, TVN24
Miny płyną Dnieprem. Dodatkowe zagrożenie dla zalanych terenów
Miny płyną Dnieprem. Dodatkowe zagrożenie dla zalanych terenówTVN24
wideo 2/2
TVN24Miny płyną Dnieprem. Dodatkowe zagrożenie dla zalanych terenów

Wezbrana po wysadzeniu zapory woda rzeki Dniepr niesie ze sobą miny przeciwpiechotne wypłukane z zalanych terenów - ostrzegła Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskiej armii na południu kraju. To zagrożenie nie tylko dla mieszkańców, ale też osób niosących pomoc. - Wiedzieliśmy, gdzie znajduje się zagrożenie. Teraz nie mamy pojęcia - powiedział Erik Tollefsen z Czerwonego Krzyża.

Rosjanie wysadzili zaporę elektrowni wodnej w Nowej Kachowce, która tworzyła Zbiornik Kachowski. Poziom wody w zbiorniku szybko opada, woda zalewa kolejne miejscowości przy Dnieprze, w tym Chersoń. Trwa ewakuacja zagrożonych terenów.

Woda przenosi miny przeciwpiechotne

Woda stanowi śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców tych miejscowości, również dla zwierząt. Dodatkowym zagrożeniem - na które uwagę zwróciła Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskiej armii na południu kraju - są niesione przez wodę miny, które przemieszczają się na tereny będące wcześniej bezpieczne pod tym względem.

- Wiele min przeciwpiechotnych zostało wypłukanych z zalanych terenów i stały się pływającymi minami. - powiedziała. Dodała, że stanowią one "wielkie zagrożenie", bo mogą eksplodować po zderzeniu.

"Wiedzieliśmy, gdzie znajduje się zagrożenie. Teraz nie mamy pojęcia"

Erik Tollefsen z Czerwonego Krzyża powiedział agencji AFP, że miny niosą zagrożenie nie tylko dla mieszkańców Chersonia, ale też dla osób, które im pomagają.

- Wiedzieliśmy, gdzie znajduje się zagrożenie. Teraz nie mamy pojęcia. Jedyne, co wiemy, to to, że są gdzieś w dole rzeki - powiedział.

Ogromna skala zaminowania Ukrainy

Władze ukraińskie informowały pod koniec kwietnia, że w wybuchach min zginęły od początku inwazji rosyjskiej 124 osoby, w tym sześcioro dzieci. Według danych z marca tego roku zaminowanych zostało około 250 tysięcy kilometrów kwadratowych terytorium Ukrainy, czyli obszar większy niż powierzchnia Wielkiej Brytanii.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads//now

Źródło: BBC, PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości