Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl
Ukraińscy żołnierze w strefie walk
Ukraińscy żołnierze w strefie walk Reuters
wideo 2/7
Ukraińscy żołnierze w strefie walk Reuters

850 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Po sobotnim ataku rakietowym ucierpiały obszary zachodniej Ukrainy. Zniszczenia odnotowano między innymi w obwodach lwowskim i iwanofrankiwskim nieopodal granicy z Polską. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

> W wyniku ataków rakietowych Rosji w sobotę nad ranem wybuchł pożar na obiekcie infrastruktury energetycznej w obwodzie lwowskim oraz nadeszły informacje o uszkodzeniu budynków w Iwano-Frankiwsku na zachodzie Ukrainy - powiadomiły lokalne władze.

Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały wcześniej o dwóch grupach rakiet, które nadleciały nad ten kraj od północy i z południa. Rosjanie użyli także do ataków dronów uderzeniowych. Rakiety odpalono z czterech bombowców strategicznych Tu-95 MS, które wystartowały z bazy lotniczej Ołenia w Rosji - napisała agencja Ukrinform.

Rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95 MSShutterstock

W związku z aktywnością lotnictwa Rosji nad Ukrainą, w południowo-wschodnim obszarze Polski może występować podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem operowania w naszej przestrzeni powietrznej polskich i sojuszniczych statków powietrznych - ostrzegało w sobotę rano Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

> W piątek w godzinach porannych rosyjskie wojska zrzuciły kierowaną bombę lotniczą na miasto Sełydowe w obwodzie donieckim, zabijając dwie osoby i raniąc trzy inne - poinformował szef regionalnej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin. Jak dodał, ładunek trafił w obiekty cywilne, uszkodzonych zostało pięć czteropiętrowych budynków mieszkalnych, sześć domów prywatnych i samochód.

Ukraińscy żołnierze brygady Azow na pozycji artyleryjskiej w kierunku Lymana, obwód doniecki AA/ABACA/PAP

> Ukraińskie wojska zaatakowały w nocy z czwartku na piątek przy pomocy dronów cztery rafinerie ropy naftowej w Rosji - Afipską, Ilską, Krasnodarską i Astrachańską - poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie na Telegramie. "Zaatakowano też stacje radarowe i centra wywiadu elektronicznego rosyjskich najeźdźców w obwodzie briańskim i na tymczasowo okupowanym Krymie" - dodano.

CZYTAJ też: Ukraińskie uderzenie w bazy paliwowe. "Nie dało się ugasić przez dwa dni"

> Resort obrony Rosji poinformował w piątek rano, że w nocy obrona przeciwlotnicza tego kraju zneutralizowała 114 ukraińskich dronów. 70 z nich strącono nad terytorium zaanektowanego Krymu, 43 w Kraju Krasnodarskim, a jeden w obwodzie wołgogradzkim - przekazała agencja AFP. Jak dodała, zginęła jedna osoba.

CZYTAJ TEŻ: 128 starć bojowych w ciągu doby, brygada przerzucona na gorący odcinek

> Zakończyła się ostatnia runda negocjacji między Ukrainą a Polską w sprawie dwustronnej umowy o bezpieczeństwie – poinformowała w piątek kancelaria prezydenta Ukrainy. W oświadczeniu opublikowanym na oficjalnej stronie kancelarii Wołodymyra Zełenskiego czytamy, że "rola Polski w udzielaniu pomocy Ukrainie i przybliżeniu naszego zwycięstwa jest nie do przecenienia". "To będzie naprawdę ambitne porozumienie, odzwierciedlające większość naszych osiągnięć i wspólne plany na przyszłość" – dodano. Obie strony zaplanowały dalsze działania, które mają na celu sfinalizowanie dwustronnej umowy i podpisanie jej w najbliższej przyszłości - dodano w komunikacie.

Zełenski na szczycie w BuergenstockKEYSTONE EDA POOL

> Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że Kijów nie dąży do bezpośrednich kontaktów z Moskwą, ale udział Rosji w drugim szczycie pokojowym jest możliwy w ramach formatu podobnego do działań skutkujących wynegocjowaniem Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej.

> Ministerstwo obrony Słowacji zapowiedziało złożenie w piątek zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa w związku z przekazaniem Ukrainie przez rząd Eduarda Hegera w marcu 2023 r. myśliwców MiG-29 i części systemu obrony powietrznej Kub. W zawiadomieniu mowa jest o sabotażu, nadużyciu władzy przez funkcjonariusza publicznego i niedopełnienia obowiązków. Wskazany jest gabinet Hegera i wymieniony ówczesny minister obrony Jaroslav Nad`. Zdaniem obecnego kierownictwa resortu decyzja rządu Hegera była niekonstytucyjna i naruszała umowy dotyczące wykorzystywania sprzętu.

Słowackie myśliwce MIG-29Shutterstock

Autorka/Autor:mm, tas//mrz

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: