128 starć bojowych w ciągu doby, brygada przerzucona na gorący odcinek

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

849 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. W ciągu ostatniej doby doszło do 128 starć bojowych - poinformował w czwartkowym sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. 24 Samodzielna Brygada Zmechanizowana przerzuca siły w celu obrony miasta Czasiw Jar. W wyniku rosyjskich ataków na obiekty energetyczne w czterech obwodach Ukrainy bez prądu zostało ponad 200 tysięcy odbiorców. Unia Europejska zdecydowała o nałożeniu 14. pakietu sankcji na Rosję. Rumunia przekazała Kijowowi system Patriot. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

> Najtrudniejsza sytuacja na froncie pozostaje na kierunku pokrowskim (obwód doniecki) - przekazał w czwartkowym sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. W ciągu ostatniej doby doszło w tym rejonie do 48 starć bojowych. Łącznie w ciągu ostatniej doby na wszystkich odcinkach frontu doszło do 128 starć bojowych sił ukraińskich z oddziałami rosyjskimi.

> 24 Samodzielna Brygada Zmechanizowana przerzuca siły w celu obrony miasta Czasiw Jar. Formacja ta podała, że siły rosyjskie nieustannie organizują zmasowane szturmy i starają się ominąć miasto od północy i południa. Czasiw Jar jest położony na strategicznym wzniesieniu w częściowo okupowanym obwodzie donieckim. Po ewentualnym zdobyciu tego miasta siły rosyjskie będą mogły ruszyć na miasto Kramatorsk. Opanowanie tamtych terenów pozwoliłoby Rosjanom na utworzenie potężnego przyczółku dla dalszych działań uderzeniowych i szturmowych na tym odcinku.

> W nocy ze środy na czwartek siły rosyjskie zaatakowały z użyciem rakiet i dronów kilka obwodów ukraińskich. W wyniku ataku uszkodzone zostały obiekty infrastruktury energetycznej w czterech obwodach: winnickim, dniepropietrowskim, donieckim i kijowskim. Bez prądu zostało około 218 tysięcy odbiorców.

> Co najmniej czterech cywilów zginęło w ciągu ostatniej doby w wyniku ataków wojsk rosyjskich na cele w Ukrainie – poinformowali w czwartek przedstawiciele administracji wojskowych w obwodach donieckim, charkowskim i chersońskim. "Rosja zabija cywilów: 19 czerwca Rosjanie zabili dwóch mieszkańców obwodu donieckiego, w Torecku i Rozkisznem. Cztery kolejne osoby w regionie zostały ranne" – poinformował szef obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin.

Wieś w obwodzie charkowskim po rosyjskim ataku SERGEY KOZLOV/PAP/EPA

> Obiekty w kilku obwodach w Rosji, w szczególności bazy paliwowe, zostały zaatakowane dronami ukraińskimi. Jedna osoba zginęła - poinformowała agencja AFP.

Płonąca baza paliwowa w rosyjskim mieście Azow
Płonąca baza paliwowa w rosyjskim mieście Azow Reuters

> Po trwających ponad miesiąc negocjacjach kraje UE uzgodniły 14. pakiet sankcji na Rosję. Nowe obostrzenia mają utrudnić Kremlowi dostęp do technologii i ograniczyć jego przychody z energii - przekazała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

> Komisja Europejska i Ukraina podpisały nowe porozumienie w sprawie transportu drogowego, ułatwiające Ukrainie tranzyt przez kraje UE. Zawiera ono klauzulę ochronną umożliwiającą zawieszenie obowiązywania umowy tam, gdzie dojdzie do zakłóceń na rynku transportowym.

> Prace nad umową w dziedzinie bezpieczeństwa między Polską a Ukrainą przyspieszają, porozumienie to niedługo będzie gotowe - powiedział w Kijowie Paweł Kowal, poseł KO i szef Rady ds. Współpracy z Ukrainą. Jak dodał, z perspektywy Polski umowa będzie "tylko dodatkiem", ponieważ Warszawa wspiera Ukrainę wojskowo od ponad dwóch lat.

> Rumunia przekaże Ukrainie system rakietowy Patriot w związku ze znacznym pogorszeniem się sytuacji bezpieczeństwa w tym kraju - zdecydowała rumuńska Naczelna Rada Obrony Narodowej.

Autorka/Autor:ads, tas//mrz

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: SERGEY KOZLOV/PAP/EPA

Tagi:
Raporty: