Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Źródło:
PAP
Cztery słowackie myśliwce MiG-29 dotarły do Ukrainy
Cztery słowackie myśliwce MiG-29 dotarły do UkrainyTVN24
wideo 2/5
Cztery słowackie myśliwce MiG-29 dotarły do UkrainyTVN24

Słowacki resort obrony zapowiedział w piątek złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez byłego premiera Eduarda Hegera i byłego ministra Jaroslava Nada. Chodzi o przekazanie Ukrainie 13 myśliwców MIG-29 i systemu obrony powietrznej Kub w marcu 2023 roku. Nad powiedział w piątek, że obecnie podjąłby taką samą decyzję.

W związku z przekazaniem Ukrainie myśliwców MIG-29 i systemu obrony powietrznej Kub w marcu 2023 roku przez poprzedni słowacki rząd pod wodzą Eduarda Hegera, obecne ministerstwo obrony zapowiedziało złożenie w piątek zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. W zawiadomieniu mowa jest o sabotażu, nadużyciu władzy przez funkcjonariusza publicznego i niedopełnienia obowiązków.

Słowackie myśliwce MIG-29Shutterstock

Czytaj również: Garnizony opustoszały. Rosjanie przenoszą wojsko i sprzęt

Wskazany jest gabinet Hegera i wymieniony ówczesny minister obrony Jaroslav Nad. Zdaniem obecnego kierownictwa resortu decyzja rządu Hegera była niekonstytucyjna i naruszała umowy dotyczące wykorzystywania sprzętu.

Były minister powiedział, że obecnie podjąłby taka samą decyzję

Wiceminister obrony Igor Melicher stwierdził na konferencji prasowej w piątek, że nie było i nie ma oficjalnej analizy prawnej dotyczącej możliwości przekazania 13 myśliwców i części systemu Kub Ukrainie. Jego zdaniem materiały przedstawione przez byłego ministra nie spełniały kryterium oficjalnego dokumentu resortu.

Po otrzymaniu formalnej prośby od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego rząd Hegera przekazał myśliwce Ukrainie, tłumacząc, że ochronę słowackiego nieba zapewnią myśliwce z Czech i Polski. Później do tej misji przyłączyło się lotnictwo Węgier. Zakładano także zwrot kosztów operacji z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju.

Czytaj również: Sikorski: Putin zbytnio się martwi

Ówczesna opozycja, partia Kierunek–Słowacka Socjaldemokracja (Smer-SD), która obecnie kontroluje ministerstwo obrony, twierdziła, że decyzja Hegera jest niekonstytucyjna, ponieważ jego gabinet był tymczasowy i jedynie miał administrować sprawami kraju.

Były minister powiedział w piątek, że obecnie podjąłby taką samą decyzję, ponieważ MIG-29 ratują one życie Ukraińców, a Słowacja ma otrzymać zwrot kosztów z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju.

Autorka/Autor:ks/tok

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: