Bitwa o Awdijiwkę. Straty większe niż w wojnie afgańskiej

Źródło:
The Moscow Times, nv.ua, tvn24.pl
Ołeh Biłecki: Rosjanie nacierają w okolicach Awdijiwki, gdzie siły ukraińskie potrzebują wzmocnić pozycje
Ołeh Biłecki: Rosjanie nacierają w okolicach Awdijiwki, gdzie siły ukraińskie potrzebują wzmocnić pozycjeTVN24
wideo 2/2
Ołeh Biłecki: Rosjanie nacierają w okolicach Awdijiwki, gdzie siły ukraińskie potrzebują wzmocnić pozycjeTVN24

Bitwa o Awdijiwkę, którą opuściły siły ukraińskie, była jedną z najkrwawszych w historii armii rosyjskiej - pisze niezależny rosyjskojęzyczny portal The Moscow Times. W walkach o miasto, liczące przed inwazją zbrojną ponad 30 tysięcy mieszkańców, zginęło więcej rosyjskich żołnierzy niż w ciągu 10 lat wojny ZSRR w Afganistanie - stwierdza.

Straty armii radzieckiej (także wśród funkcjonariuszy KGB i MSW) w Afganistanie w latach 1979-1989 wyniosły nieco ponad 15 tysięcy osób (dane z książki "Rosja i ZSRR w wojnach XX wieku. Księga strat") - podał we wtorkowej publikacji The Moscow Times.

47 tysięcy rosyjskich żołnierzy

Intensywne walki o Awdijiwkę, nazywaną "bramą" do okupowanego przez Rosjan Doniecka, wybuchły na jesieni zeszłego roku. Celem sił rosyjskich było okrążenie miasta i zablokowanie dostaw dla wojska ukraińskiego.

17 lutego siły ukraińskie oznajmiły, że opuściły to miasto.

Awdijiwka. Zniszczenia w strefie przemysłowej miasta AFUStratCom/Telegram
Zniszczenia w rejonie zakładu koksowniczego w Awdijiwce AFUStratCom/Telegram

CZYTAJ TEŻ: "To jest wojna na wykrwawienie"

Dowódca zgrupowania Tauryda, walczącego na tym odcinku, generał Ołeksandr Tarnawski poinformował wcześniej, że straty wojsk rosyjskich w czasie walk o Awdijiwkę, toczących się od 10 października 2023 roku do 17 lutego bieżącego roku, wyniosły: ponad 47 tysięcy zabitych i rannych żołnierzy, 364 czołgi, 248 systemów artyleryjskich, 748 bojowych wozów opancerzonych i pięć samolotów.

Rzecznik zgrupowania Tauryda Dmytro Łychowyj precyzował, że w czasie szturmów na Awdijiwkę zginęło 17 tysięcy Rosjan, a co najmniej 30 tysięcy zostało rannych.

Podobną liczbę zabitych podawali już wcześniej rosyjscy prokremlowscy blogerzy, powołujący się na własne źródła.

O stratach wojsk rosyjskich w Awdijiwce, które przewyższają straty w czasie wojny w Afganistanie, pisały także zachodnie media, w tym dziennik "New York Times".

Putin będzie musiał "usprawiedliwiać straty"

Oficer ukraińskiej 59. Samodzielnej Brygady Piechoty Zmotoryzowanej Serhij Ciechocki podkreślił, że są to straty na niewielkim odcinku frontu. - To tylko jedna Awdijiwka. Po wojnie w Afganistanie ZSRR upadł. To samo czeka Rosję. Nie może być tak, że to nie działa – przekonywał wojskowy.

Zdaniem ukraińskiego oficera, Władimir Putin, wcześniej czy później, będzie musiał usprawiedliwiać ogromne straty w rosyjskiej armii, do których doszło po jej agresji na Ukrainę.

Rosyjska armia wciąż ponosi wysokie straty na froncie. W ciągu ostatniej doby w walkach zginęło 1060 żołnierzy - podał w środowym sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Od początku inwazji zbrojnej w lutym 2022 roku Rosja straciła w Ukrainie 412 610 wojskowych, którzy zginęli na froncie - wynika z raportu.

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: The Moscow Times, nv.ua, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: