TVN24 | Świat

WHO: dostaw pomocy medycznej w Afganistanie wystarczy na tydzień

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Środki pomocy medycznej w Afganistanie wyczerpią się w ciągu tygodnia - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W kraju działa większość placówek ochrony zdrowia, lecz do pracy nie stawiła się część żeńskiego personelu, a część pacjentek obawia się opuścić swoje domy i pójść do przychodni. Spada też dynamika szczepień i liczba testów na koronawirusa.

- Szybko dostarczyliśmy środki ratujące życie do placówek ochrony zdrowia i naszych partnerów w Kabulu, Kandaharze i Kunduzie, lecz WHO wystarczy tych dostaw jedynie na tydzień. Wczoraj przekazaliśmy im 70 procent tych dostaw - poinformował regionalny dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Ahmed Al-Mandhari na briefingu online.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Koronawirus w Afganistanie

WHO wyraziła również zaniepokojenie, że obecna napięta sytuacja w Afganistanie może doprowadzić do wzrostu zakażeń koronawirusem, gdyż liczba przeprowadzanych testów spadła w ubiegłym tygodniu o 77 procent. Spada też dynamika szczepień.

Przedstawiciele WHO podali, że w Afganistanie działa obecnie 95 procent placówek ochrony zdrowia, lecz do pracy nie stawiła się część żeńskiego personelu, a część pacjentek obawia się opuścić swoje domy i pójść do przychodni.

Dostawy pomocy medycznej wstrzymane

Dostawy ponad 500 ton pomocy medycznej z Dubaju, w tym sprzętu chirurgicznego i zestawów dla osób niedożywionych, nie dotarły do Afganistanu z powodu ograniczenia lotów cywilnych na kontrolowane przez siły USA lotnisko w Kabulu po przejęciu władzy w kraju przez talibów.

Kraje deklarują pomoc z dostawami pomocy humanitarnej do Afganistanu

Richard Brennan, dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych na Bliskim Wschodzie, poinformował, że kilka krajów zaoferowało, że zorganizuje loty do Afganistanu i w związku z tym ma się poprawić sytuacja z dostawami pomocy humanitarnej do tego kraju. - Negocjujemy z trzema, czterema krajami, mamy nadzieję na wznowienie lotów - powiedział.

- Są pewne oznaki, że talibowie chcą, aby ONZ pozostała tutaj i że chcą oni kontynuacji pomocy medycznej. Pozostajemy ostrożnymi optymistami co do tego, że będzie możliwy powrót naszych operacji pomocowych i ich skala w nadchodzących tygodniach się zwiększy - dodał.

Według WHO ponad 18 milionów ludzi, czyli ponad połowa afgańskiej populacji, potrzebuje pomocy humanitarnej, aby przeżyć. - Te potrzeby z dnia na dzień rosną - powiedział Mandhari.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości