Siły kurdyjskie rozpoczęły w środę ewakuację ludności cywilnej z ostatniej miejscowości w Syrii, która nadal pozostaje w rękach bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego.
Oddziały Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) oblegają miasto Al-Baghuz Faukani na wschodzie Syrii od zeszłego tygodnia. Ze względu na duże zagrożenie dla ludności cywilnej wstrzymały one jednak działania wojenne. - Istnieje zagrożenie, że setki osób wciąż mogą zostać użyte jako ludzkie tarcze - powiedział dowódca operacji sił SDF Jiya Furat.
Atak na miasto ma zostać wznowiony, gdy wszyscy oczekujący na pomoc zostaną ewakuowani - poinformowało SDF. Kurdowie zaznaczyli, że bojownikom tak zwanego Państwa Islamskiego zostały dwie opcje: poddać się lub zginąć.
Ostatni bastion IS
W środę oddziały SDF poinformowały o rozpoczęciu akcji ewakuacyjnej. Jak donosi BBC, dziennikarze będący na froncie walk, które toczą się o ostatni bastion IS, widzieli co najmniej 15 ciężarówek z mężczyznami, kobietami i dziećmi, które wywoziły ich poza miasto.
- Mamy specjalne siły, które pracują nad ewakuacją cywili. Po wielu dniach prób, dziś mogliśmy ewakuować pierwszą grupę - powiedział agencji AFP rzecznik SDF Mustafa Bali.
Rzecznik dodał, że na razie nie ma wiedzy jak wielu ludziom udzielono pomocy i czy są pośród nich wojownicy IS. Stanie się to jasne, kiedy ciężarówki dotrą do punktu kontroli zorganizowanego przez SDF.
W ostatnich tygodniach z Al-Baghuz Faukani uciekło około 20 tysięcy cywili. Część z nich została umieszczona w obozie przejściowym SDF w Al-Haul w prowincji Al-Hasaka.
Wojna z kalifatem
Syryjskie Siły Demokratyczne, zdominowane przez syryjskich Kurdów z milicji o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), są główną siłą w walce z dżihadystycznym IS w Syrii. Są wspierane przez Stany Zjednoczone.
Po wyparciu bojowników IS z ich głównej siedziby w Ar-Rakce na północy Syrii w październiku 2017 roku, oddziały SDF ruszyły na południe do prowincji Dejr az-Zor, atakując dżihadystów na obszarach na wschodnim brzegu rzeki Eufrat.
W 2014 roku, tak zwane Państwo Islamskie kontrolowało teren wielkości 88 tysięcy kilometrów kwadratowych, obejmujący większość Syrii oraz Iraku. Obecnie IS jest aktywne na terenach w Syrii na zachód od Eufratu, gdzie pozostały obszar znajduje się pod kontrolą syryjskiego wojska i sojuszników syryjskiego reżimu. Według różnych szacunków pozostało tam jeszcze kilka tysięcy bojowników IS.
19 grudnia prezydent USA Donald Trump nieoczekiwanie ogłosił wycofanie sił amerykańskich w liczbie około 2 tysięcy żołnierzy z Syrii, gdzie oddziały USA walczyły z IS. Argumentował, że samozwańczy kalifat IS w Syrii został już pokonany.
Autor: ft//kg / Źródło: BBC, PAP
Źródło zdjęcia głównego: ENEX