Państwo Islamskie


Państwo Islamskie to nazwa istniejącej od 1999 roku organizacji terrorystycznej, która w 2014 roku ogłosiła powstanie samozwańczego kalifatu na części terytoriów Syrii i Iraku. Jest odpowiedzialna za liczne ataki terrorystyczne, porwania, tortury i morderstwa.

Państwo Islamskie

Ugrupowanie terrorystyczne nazywane Państwem Islamskim znane było także jako Islamskie Państwo w Iraku (2006–2013), Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (2013–2014), oraz pod określeniami IS, ISIS, czy Daesh. Utworzone zostało w 1999 roku przez jordańskiego terrorystę Abu Musaba az-Zarkawiego, w kolejnych latach wielokrotnie zmieniając nazwę i struktury. Skupiając w swoich szeregach sunnickich ekstremistów z różnych państw po raz pierwszy zasłynęło brutalnością podczas partyzanckiej wojny w Iraku w 2004 roku, organizując zamachy samobójcze oraz ścinając głowy porwanym zagranicznym zakładnikom. Tzw. Państwo Islamskie przez wiele lat współpracowało z Al Kaidą, deklarując tej organizacji swoją podległość.

W drugiej dekadzie XXI wieku organizacja rozszerzyła swoją aktywność na terytorium Syrii, korzystając z chaosu, który pojawił się w niej po wybuchu syryjskiej wojny domowej w 2011 roku. Na przełomie 2013 i 2014 roku tzw. Państwo Islamskie rozpoczęło ofensywę na niestabilnych obszarach północno-zachodniego Iraku i wschodniej Syrii, w kolejnych miesiącach zajmując znaczną część obu państw.