"Spektakl" Ziobry, wolna wigilia, kontrowersyjna ustawa upada

Źródło:
PAP, TVN24
Komisja rozpoczęła posiedzenie, Zbigniewa Ziobry nie było. Teraz jest wniosek o 30-dniowy areszt
Komisja rozpoczęła posiedzenie, Zbigniewa Ziobry nie było. Teraz jest wniosek o 30-dniowy aresztMaciej Knapik/Fakty TVN
wideo 2/4
Komisja rozpoczęła posiedzenie, Zbigniewa Ziobry nie było. Teraz jest wniosek o 30-dniowy aresztMaciej Knapik/Fakty TVN

Funkcjonariusze policji zatrzymali Zbigniewa Ziobrę i doprowadzili na posiedzenie komisji śledczej do spraw Pegasusa, jednak nie został przesłuchany. W Hamburgu odbyły się demonstracje w związku z planami zaostrzenia polityki migracyjnej. Przepisy dotyczące wolnej Wigilii Bożego Narodzenia weszły w życie. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 1 lutego.

1. Ziobro doprowadzony na posiedzenie komisji

Komisja śledcza do spraw Pegasusa chciała przesłuchać w piątek posła PiS, byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Posiedzenie rozpoczęło się o godzinie 10.30, ale Ziobry nie było. Funkcjonariusze go szukali, jednak nie zastali go pod trzema adresami. Poseł PiS pojawił się za to w siedzibie TV Republika o godzinie 9.30. Po godzinie 10.15 Ziobro zakończył rozmowę na żywo. Krótko przed godziną 10.30 wyszedł do policjantów, którzy go tam zatrzymali. Przewieźli go do budynku sejmowego, gdzie zbiera się na posiedzenia komisja śledcza. Ziobro nie dotarł jednak na samo posiedzenie, bo zostało ono zakończone.

- Do przesłuchania Zbigniewa Ziobry dojdzie prędzej czy później. Natomiast proszę zauważyć, że to był piąty raz, kiedy próbowaliśmy go przesłuchać. A on tak naprawdę od samego początku myślał, że wyreżyseruje sobie spektakl i każdy będzie grał w jego spektaklu. Otóż tak się nie stanie - powiedziała Magdalena Sroka w TVN24.

Zbigniew ZiobroRafał Guz/PAP/EPA

2. Wolna Wigilia. Ustawa weszła w życie

1 lutego 2025 roku weszły w życie nowe przepisy wprowadzające wolne od pracy 24 grudnia w Wigilię Bożego Narodzenia. Zmiany dotyczą także kolejnej niedzieli bez zakazu handlu.

3. Protesty w Niemczech

W Hamburgu odbyły się w piątek dwie demonstracje. Większa zgromadziła 20 tysięcy uczestników i odbyła się w pobliżu ratusza, a dołączyli do niej burmistrz Peter Tschentscher, szef Federalnego Urzędu Kanclerskiego Wolfgang Schmidt oraz prezes klubu piłkarskiego FC St. Pauli Oke Goettlich - pisze agencja DPA.

W środę Bundestag niewielką większością głosów poparł wniosek chadeków o zaostrzenie polityki migracyjnej. Udało się to dzięki głosom izolowanej dotychczas AfD. Jednak w piątek po południu projekt kontrowersyjnej ustawy o ograniczeniu imigracji nie uzyskał większości w niemieckim parlamencie.

4. "Cicha rewolucja" w Polsce

W ciągu ostatnich dwóch dekad w Polsce miała miejsce "cicha wegańska rewolucja", a kojarzona z kiełbasą Warszawa znajduje się obecnie w czołówce vege miast świata - pisze brytyjski "Guardian". Zdaniem dziennika nie powinno być to jednak zaskoczeniem.

"W pewnym sensie weganizm reprezentuje powrót do polskich chłopskich korzeni oraz bardziej świadomy i zdrowy sposób odżywiania. W całej Polsce, nawet na obszarach wiejskich, dieta w coraz większym stopniu opiera się na roślinach" - napisano.

5. Brytyjczycy wprowadzą nowe przestępstwo

Narażanie życia innych osób na morzu będzie przestępstwem - zapowiadają brytyjskie władze. Ustawa ma na celu walkę z gangami organizującymi przemyt ludzi.

- Ta ustawa wyposaży nasze organy ścigania w uprawnienia, jakich potrzebują do powstrzymania tych podłych przestępców, zakłócenia ich łańcuchów dostaw i wymierzenia sprawiedliwości większej liczbie tych, którzy czerpią korzyści z ludzkiej niedoli - powiedziała ministra spraw wewnętrznych Yvette Cooper.

6. Północno-zachodnia Francja walczy z powodzią

Alarmy trzeciego, najwyższego stopnia wciąż obowiązują w departamentach Ille-et-Vilaine, Loara Atlantycka i Morbihan. Jak poinformowali meteorolodzy, w ciągu pięciu dni w tych regionach spadła miesięczna suma opadów.

Jak podają francuskie media, w departamencie Ille-et-Vilaine 66 dróg jest nadal zamkniętych. W piątek rano ponownie zaczęły kursować pociągi między miastami Redon i Nantes oraz między Redon i Quimper, Vannes i Lorient. Trasa kolejowa Rennes - Redon nadal jest zamknięta, prawdopodobnie ruch zostanie na niej wznowiony w poniedziałek. W całym departamencie 456 domów nadal nie ma prądu - podają lokalne media.

Autorka/Autor:asty/tok

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/PAP/EPA