Minister spraw zagranicznych Słowacji Miroslav Lajczak został w środę kandydatem tego kraju na nowego sekretarza generalnego ONZ po ustępującym Ban Ki Munie. Do stanowiska tego może kandydować według przewidywań do 15 osób.
Według nieformalnej tradycji sekretarz generalny ONZ wybierany jest rotacyjnie z różnych regionów świata; tym razem kolej przyszła na Europę Wschodnią. 53-letni Lajczak, którego kandydaturę poparł w środę rząd Roberta Fico, pełni funkcję szefa słowackiej dyplomacji już po raz trzeci. Od 2012 do 2016 r. był też wicepremierem. Podczas kryzysu z uchodźcami łagodził antyimigracyjne stanowisko premiera Fico, ale również sprzeciwiał się kwotowemu lokowaniu migrantów i uchodźców w krajach unijnych. Karierę dyplomatyczną rozpoczął jako ambasador czechosłowacki, a następnie słowacki w Moskwie na początku lat 90. W 2006 r. jako specjalny wysłannik UE nadzorował referendum niepodległościowe w Czarnogórze, a w latach 2007–2009 jako wysoki przedstawiciel wspólnoty międzynarodowej w Bośni i Hercegowinie nadzorował wdrażanie cywilnych ustaleń porozumienia pokojowego z Dayton.
Będzie nowy sekretarz ONZ
Ban Ki Mun ustępuje ze stanowiska po dwóch pięcioletnich kadencjach i Rada Bezpieczeństwa przeprowadzi w lipcu pierwsze, nieformalne, wybory nowego sekretarza generalnego ONZ, który obejmie urząd z dniem 1 stycznia 2017 r. W kwietniu część dyplomatów, wypowiadając się prywatnie, wskazywała jako faworytów byłego premiera Portugalii i wysokiego komisarza ONZ ds. uchodźców Antonio Guterresa i byłą premier Nowej Zelandii Helen Clark. Szefami ONZ w całej jej historii byli mężczyźni; kiedy w grudniu rozpoczęto proces wyboru nowego sekretarza, zachęcano 193 członków ONZ do wyboru kobiety. Kandydaci na sekretarza generalnego ONZ zgłaszani są przez rządy państw i zanim kandydatura stanie się przedmiotem debaty Rady Bezpieczeństwa, musi uzyskać dziewięć głosów poparcia w głosowaniu wszystkich jej członków. Przyjęte kandydatury są następnie rozważane na tajnych posiedzeniach Rady Bezpieczeństwa, która Zgromadzeniu Ogólnemu rekomenduje jednego kandydata. Zgromadzenie dokonuje jego formalnego mianowania w drodze rezolucji.
Autor: kło\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Gugganij