Pieniądze, władza i Kościół. "Kardynał Bertone to demoniczna postać"

[object Object]
Tarcisio Bertone miał za pieniądze fundacji wyremontować swój apartamenttvn24
wideo 2/6

- Bardzo trudno odstawić na boczny tor taką czarną eminencję, jaką dzisiaj jest kardynał Tarcisio Bertone - stwierdził w TVN24 dr Jarosław Makowski, historyk filozofii i teolog. W czwartek w Watykanie ukazały się dwie książki na temat patologii w finansach Watykanu i przywilejów hierarchii. M.in. kardynał Bertone jest "bohaterem" publikacji.

Papież Franciszek na początku swojego pontyfikatu mówił, że chce Kościoła ubogiego i dla ubogich, ale ujawnione dokumenty pokazują, że Kuria Rzymska nadal żyje ponad stan - przekonywał dr Makowski. Podkreślił, że reforma Watykanu "utknęła w martwym punkcie".

- Mnie się wydaje, że dużo łatwiej byłoby przenieść stolicę z Warszawy do Krakowa, niż zreformować Kurię Rzymską. Tego zabiegu chciał dokonać papież Benedykt, co doprowadziło do jego ustąpienie - ocenił teolog. Wyraził nadzieję, że papież się nie podda i z zaangażowaniem "będzie czyścił stajnie Augiasza", którą jest kuria.

"Czarna eminencja"

Dr Makowski odniósł się także do doniesień dotyczących byłego watykańskiego sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone, który miał za 200 tys. euro wyremontować swój kilkusetmetrowy apartament. Pieniądze miały pochodzić z kasy fundacji utworzonej przy watykańskim szpitalu pediatrycznym Dzieciątka Jezus.

- Kardynał Bertone to jest jakaś demoniczna postać - ocenił, wyjaśniając, że papieski urzędnik żył w przepychu, obracając dużymi pieniędzmi i najprawdopodobniej obracał się w towarzystwie włoskiej mafii. - Świadczy to o tym, że nie tak łatwo usunąć taką postać z Kurii Rzymskiej - stwierdził. - Młyny watykańskie mielą bardzo powoli, a jeżeli chodzi o tego typu powiązania i układy, które wiążą się i z władzą i pieniędzmi, to bardzo trudno odstawić na boczny tor taką czarną eminencję, jaką dzisiaj jest kardynał Bertone.

Dr Makowski: Bertone to demoniczna postać
Dr Makowski: Bertone to demoniczna postaćtvn24

Dwie książki

W czwartek ukazały się dwie książki na temat finansów Watykanu i przywilejów hierarchii.

Publikacje na podstawie tajnych dokumentów i raportów, które wyciekły zza Spiżowej Bramy wydają jednocześnie Gianluigi Nuzzi (tom "Via Crucis") i Emiliano Fittipaldi ("Chciwość"). Obie - jak zauważają włoskie media - tworzą pełny obraz stanu finansów w Watykanie oraz zarządzania jego majątkiem, także w tym w nieruchomościach.

Włoscy dziennikarze sporo miejsca poświęcili sprawie doskonałych warunków mieszkaniowych hierarchii, także emerytowanych już dostojników, którzy pozostali w watykańskich apartamentach, wielokrotnie większych od małej, skromnej rezydencji papieża w Domu świętej Marty.

Według autorów książek 68 kardynałów i innych dostojników w ogóle nie płaci za wynajem mieszkania. Zgodnie z obowiązującymi za Spiżową Bramą zasadami mieszkania za darmo przysługują hierarchom, zajmującym stanowiska w Kurii Rzymskiej. Gdy z nich odchodzą, muszą płacić za wynajem od 7 do 10 euro za metr kwadratowych, czyli - jak się zauważa - kilka razy mniej niż wynoszą ceny rynkowe. Jak zauważył Gianluigi Nuzzi, niektórzy zachowują nawet mniej ważne stanowisko po to, by w ogóle nie płacić.

Autor: pk\mtom / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Instagram | Municipalidad de Talcahuano