Skandal w Watykanie

Skandal w Watykanie

Prokuratorzy chcą wyroków skazujących w sprawie Vatileaks

Czterech wyroków skazujących i jednego uniewinnienia zażądali w poniedziałek prokuratorzy przed sądem w Watykanie na procesie w sprawie Vatileaks, czyli wycieku tajnych dokumentów zza Spiżowej Bramy i ich publikacji w książkach dwóch włoskich dziennikarzy.

Papież: będziemy z determinacją reformować Kurię Rzymską

Papież Franciszek powiedział w poniedziałek kardynałom z Kurii Rzymskiej, że jej reforma będzie kontynuowana z determinacją. Podczas tradycyjnego przedświątecznego spotkania papież przyznał, że także w tym roku w Kościele ujawniły się różne choroby i skandale.

Proces w sprawie Vatileaks znowu odroczony

Toczący się przed Trybunałem Państwa Watykańskiego proces w sprawie wycieku i rozpowszechnienia tajnych dokumentów został ponownie odroczony bez podania terminu nowej rozprawy. Watykan odrzuca zarzuty stawiane wymiarowi sprawiedliwości za Spiżową Bramą.

Papież "upoważnił do aresztowania podejrzanych"

To papież Franciszek osobiście upoważnił watykańskiego prokuratora do aresztowania pod koniec października osób podejrzanych o kradzież poufnych dokumentów na temat finansów Watykanu - podały w środę włoskie media, powołując się na dekret w tej sprawie.

Dziennikarze przed watykańskim sądem. Rusza proces ws. Vatileaks

W Watykanie rozpoczyna się we wtorek proces pięciu osób oskarżonych w sprawie Vatileaks, czyli wycieku i rozpowszechnienia tajnych dokumentów. Po raz pierwszy w historii Watykanu sądzeni będą dwaj dziennikarze, autorzy książek. Taką decyzję podjął w sobotę przewodniczący watykańskiego trybunału prof. Giusepppe Dalla Torre, który przychylił się do wniosku prokuratora. Zgodnie z watykańskim kodeksem karnym wszystkim oskarżonym grozi od 4 do 8 lat więzienia.

Papież: Kościół czasem zachowuje się jak aferzysta

Papież Franciszek powiedział w piątek, że smutny jest widok księży i biskupów przywiązanych do pieniędzy. W homilii podczas mszy w Domu świętej Marty podkreślił, że Kościół nie może zachowywać się "jak aferzysta".

Watykański skandal, który działa na rzecz papieża

Miliony euro przekazywane "na tacę" na całym świecie, które nie trafiają tam, gdzie powinny. Ogromne apartamenty wynajmowane za bezcen, to tylko część nadużyć o których huczy Watykan. Papież Franciszek sytuacją załamany nie jest, bo podobno wie co robić.

Pieniądze, władza i Kościół. "Kardynał Bertone to demoniczna postać"

- Bardzo trudno odstawić na boczny tor taką czarną eminencję, jaką dzisiaj jest kardynał Tarcisio Bertone - stwierdził w TVN24 dr Jarosław Makowski, historyk filozofii i teolog. W czwartek w Watykanie ukazały się dwie książki na temat patologii w finansach Watykanu i przywilejów hierarchii. M.in. kardynał Bertone jest "bohaterem" publikacji.