Podlaska policja wszczyna postępowanie dyscyplinarne wobec jednego z funkcjonariuszy, który zamieszany jest w sprawę serii zatrzymań pociągów. U ponad 100 osób stwierdzono legionellozę. Z kolei w US Open do 2. rundy awansowały Iga Świątek i Magda Linette. Oto siedem rzeczy, które warto dziś wiedzieć.
1. Podczas 100 przypadków legionellozy w Polsce
Dotychczas u ponad 100 osób stwierdzono legionellozę, wśród których 11 zmarło. Źródłem zakażenia jest woda inhalowana do dróg oddechowych, nie można zarazić się od drugiej osoby ani przez picie skażonej wody – przypominał w poniedziałek Główny Inspektorat Sanitarny.
W większości przypadków legionelloza jest wyleczalna przy użyciu antybiotyków. Do zgonów najczęściej dochodzi u osób starszych i u osób z obniżoną odpornością.
2. Seria incydentów na kolei, zarzuty wobec policjanta
Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo w sprawie fałszywego alarmu po serii zatrzymań pociągów w czterech województwach po nieuprawnionym nadaniu sygnału radio-stop.
Podlaska policja poinformowała w poniedziałek wieczorem, że wszczęła postępowanie dyscyplinarne i procedurę zwolnienia ze służby funkcjonariusza, któremu prokuratura postawiła zarzuty w śledztwie. W niedzielę policja zatrzymała dwóch mężczyzn.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Śledztwo ws. fałszywych alarmów na kolei
3. Jest ostatnią szansą dla chorych na raka. Wciąż bez refundacji
Polskie Towarzystwo Onkologiczne na początku roku opublikowało listę dziesięciu leków na raka, które powinny być natychmiast refundowane. Listę otwiera trastuzumab derukstekan. Jest to lek, którego wyjątkowa skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi. Refundują go na Węgrzech, w Czechach, Rumunii i Bułgarii oraz w krajach zachodnich.
W Polsce nie ma refundacji, bo Ministerstwo Zdrowia cały czas nie może się porozumieć z firmą farmaceutyczną. Negocjacje ceny leku to normalna rzecz. Problem polega na tym, że resort zdrowia zrobił pacjentom nadzieję, już wiosną deklarując, że refundacja będzie za moment.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trastuzumab derukstekan jest ostatnią szansą dla chorych na nowotwór. Wciąż nie jest refundowany
4. Świątek, Fręch i Linette w drugiej rundzie
Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego turnieju US Open w Nowym Jorku. Rozstawiona z numerem jeden polska tenisistka wygrała w poniedziałek ze Szwedką Rebeccą Peterson 6:0, 6:1. Spotkanie trwało 59 minut. W 2. rundzie podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego zmierzy się z reprezentującą Australię Darią Saville, która wygrała z Amerykanką Clervie Ngounoue 6:0, 6:2.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Świątek zadowolona po awansie do drugiej rundy
Trochę więcej czasu, bo godzinę i 16 minut, na awans do drugiej rundy potrzebowała Magda Linette, która wygrała z Białorusinką Aliaksandrą Sasnowicz 6:3, 6:1. Kolejną rywalką 31-letniej poznanianki będzie Amerykanka Jennifer Brady.
Z kolei Magdalena Fręch pokonała wyżej notowaną Amerykankę Emmę Navarro 7:6 (12-10), 1:6, 6:2 i jej kolejną rywalką będzie rozstawiona z numerem 10. Czeszka Karolina Muchova.
5. Pobity bramkarz Ekstraklasy
Kewin Komar został pobity na festynie w Wiśniczu Małym, a pseudokibice Wisły Kraków mieli później czekać na piłkarza z maczetami przed jego domem – informowały media. Oświadczenia w tej sprawie wydały kluby i zarząd Ekstraklasy.
Policja weryfikuje medialne doniesienia i zapowiada przesłanie materiałów do prokuratury. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że atak na bramkarza Puszczy Niepołomice nie miał podłoża kibicowskiego - przekazała w komunikacie małopolska policja.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pobicie bramkarza Ekstraklasy
6. Strajk głodowy matki prezesa federacji piłkarskiej
Angeles Bejar, matka zawieszonego prezesa hiszpańskiej federacji piłkarskiej (RFEF) Luisa Rubialesa, rozpoczęła strajk głodowy w kościele w rodzinnym mieście Motril, na południu kraju. Protest służy wymuszeniu na władzach FIFA decyzji przywracającej działacza do wykonywania obowiązków.
Matka Rubialesa w wydanym oświadczeniu uznała za “nieuczciwe” zawieszenie w sobotę przez FIFA jej syna. Decyzja to kara za pocałowanie w usta zawodniczki Jenni Hermoso podczas ceremonii wręczenia złotych medali mistrzostw świata 20 sierpnia.
7. Incydent z udziałem rowerzystów
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie od kierowcy, którego kamera samochodowa zarejestrowała niebezpieczne zdarzenie w Starej Iwicznej (Mazowieckie). Dwóch rowerzystów zdecydowało się przejechać przez tory, mimo że na sygnalizatorze wyświetlało się czerwone światło, a szlabany już opadały.
To nie pierwsze tego typu zdarzenie, które opisywaliśmy w ostatnim czasie. W połowie sierpnia informowaliśmy o bezmyślnym zachowaniu mężczyzny z hulajnogą. Do zdarzenia doszło w Nowej Iwicznej. Użytkownik hulajnogi przeszedł pod opuszczonym szlabanem i następnie przejechał przez torowisko tuż przed pociągiem. Wówczas nagranie niebezpiecznego zdarzenia na swoim kanale na YouTube opublikował serwis STOP CHAM.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: groźny incydent z udziałem rowerzystów
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl