Rosja zajęła w sierpniu najwięcej ziem Ukrainy od dwóch lat

Źródło:
PAP
Czym atakuje Ukraina. Nagranie udostępnione przez Zełenskiego
Czym atakuje Ukraina. Nagranie udostępnione przez Zełenskiego Wołodymyr Zełenski/Facebook
wideo 2/4
Czym atakuje Ukraina. Nagranie udostępnione przez Zełenskiego Wołodymyr Zełenski/Facebook

923 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Dzięki operacji kurskiej wzięliśmy do niewoli ponad 600 rosyjskich jeńców, którzy mogą być wymienieni na Ukraińców przebywających w niewoli w Rosji – oświadczył w prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Tymczasem Rosja zajęła w sierpniu najwięcej terytorium Ukrainy od października 2022 roku, a w tym roku w sumie trzy razy więcej niż w całym 2023 roku - wynika z danych amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

> Władimir Putin przybył do Mongolii. Od czasu wydania przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu jego aresztowania to pierwsza wizyta rosyjskiego prezydenta w kraju, który ratyfikował Statut Rzymski, będący podstawą działania MTK. Putin nie został tam zatrzymany, o co apelowała wcześniej między innymi organizacja Human Rights Watch. Rozczarowanie postawą władz Mongolii wyraziło ukraińskie MSZ.

> Ministerstwo obrony Finlandii chce wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży nieruchomości obywatelom Rosji, argumentując, że mogą one być wykorzystywane w sytuacjach kryzysowych i zagrażać bezpieczeństwu kraju. Zakaz uniemożliwi destabilizowanie Finlandii w trudnej sytuacji - oświadczył szef resortu Antti Hakkanen.

> Dzięki operacji kurskiej wzięliśmy do niewoli ponad 600 rosyjskich jeńców, którzy mogą być wymienieni na Ukraińców przebywających w niewoli w Rosji – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z premierem Holandii Dickiem Schoofem w Zaporożu.

Rosyjscy jeńcy. Zdjęcie portalu Ukraińska Prawda Ukraińska Prawda

> Polska i inne kraje graniczące z Ukrainą mają obowiązek zestrzeliwania nadlatujących rosyjskich pocisków, zanim wejdą w ich przestrzeń powietrzną - mówił w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times" minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. - Członkostwo w NATO nie uchyla odpowiedzialności każdego kraju za ochronę własnej przestrzeni powietrznej - dodał.

> Premier Holandii Dick Schoof, przebywający z wizytą w Zaporożu na Ukrainie, ogłosił pakiet pomocy dla Kijowa o wartości ponad 200 mln euro.

> W całej Ukrainie w poniedziałek ogłoszono alarm powietrzny w związku z kolejnym atakiem rakietowym sił rosyjskich. W Kijowie i innych miastach było słychać wybuchy. Polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o poderwaniu polskich i sojuszniczych samolotów. Siły powietrzne Ukrainy przekazały, że obrona zestrzeliła 22 rakiety i 20 dronów.

> W sierpniu rosyjska armia zdobyła najwięcej ukraińskiego terytorium od października 2022 roku - poinformowała agencja AFP po analizie danych zebranych przez amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). W sierpniu wojska rosyjskie posuwały się, zyskując każdego dnia 15 km kwadratowych, w większości w obwodzie donieckim - wyliczyła AFP. Jak zaznaczyła, główne natarcie ma na celu zdobycie Pokrowska, który służy Ukraińcom jako ważny węzeł logistyczny. W niedzielę wojska agresora były oddalone o nieco mniej niż 7 km od tego miasta. W 2024 roku Rosja zdobyła dodatkowe 1730 km kwadratowych terytorium. To już trzy razy więcej niż w 2023 roku, kiedy to ukraińskie kontrofensywy okazały się skuteczne w odbijaniu zajętego przez wroga terytorium.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ukraińska Prawda