Rosja wypuści dzieci do USA. Jeśli mają już amerykańskich rodziców


Rosyjskie dzieci, wobec których procedura adopcji została zakończona przed wejściem w życie ustawy zakazującej obywatelom USA adoptowania sierot z Rosji, będą mogły wyjechać do Stanów Zjednoczonych - oświadczył w piątek Kreml.

Może to dotyczyć 52 dzieci, w których wypadku których sądy przed 1 stycznia br. wydały zgodę na adopcję przez przybranych rodziców z USA - obliczyło Ministerstwo Edukacji i Nauki Federacji Rosyjskiej. Rzecznik prezydenta FR Dmitrij Pieskow w rozmowie z internetową telewizją Dożd zapowiedział, że Rosja pozwoli wyjechać tylko tym dzieciom, w których wypadku proces adopcji został sfinalizowany. - Są dzieci, w których wypadku jest decyzja sądu. Takie dzieci wyjadą do swoich nowych rodziców. W tych wypadkach, w których procedury prawne nie zostały zakończone, obowiązuje całkowity zakaz adoptowania przez rodziców z Ameryki - oznajmił Pieskow. W ten sposób przedstawiciel Kremla odniósł się do wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu USA Victorii Nuland, która poprzedniego dnia poinformowała, że Waszyngton będzie zabiegać w Moskwie o zakończenie procesów adopcji rozpoczętych przed wejściem w życie rosyjskiej ustawy zabraniającej Amerykanom adoptowania sierot z Rosji.

"Ustawa Heroda" kontra "Ustawa Magnitskiego" Nuland przekazała, że do Departamentu Stanu wpłynęło 950 próśb o pomoc od amerykańskich rodzin, które rozpoczęły już procedury adopcyjne w FR. - Aktualnie zbieramy informacje o stadiach tych procesów, aby do rozmów z rosyjskimi władzami przystąpić z precyzyjnymi i pełnymi danymi - podała. Kontrowersyjna ustawa - przyjęta przez Dumę Państwową, izbę niższą parlamentu Rosji, 21 grudnia zatwierdzona przez Radę Federacji, izbę wyższą parlamentu, 26 grudnia i podpisana przez prezydenta FR 28 grudnia - weszła w życie 1 stycznia. Ten akt prawny, nazywany przez stronników antyputinowskiej opozycji "ustawą Heroda", został uchwalony przez parlament FR w odpowiedzi na przyjętą przez Kongres USA "ustawę Magnitskiego". Nakłada on sankcje na obywateli Stanów Zjednoczonych i innych państw, których rosyjski rząd uzna za łamiących prawa obywateli Rosji. Zakazuje też adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów.

Amerykańska ustawa zabrania z kolei przyznawania wiz wjazdowych do USA rosyjskim funkcjonariuszom państwowym współodpowiedzialnym za śmierć w moskiewskim więzieniu w 2009 roku Siergieja Magnitskiego, prawnika zaangażowanego w walkę z korupcją w Rosji. Podobne sankcje ten akt prawny nakłada także na innych rosyjskich urzędników, podejrzanych o łamanie praw człowieka.

Autor: jk/ja / Źródło: PAP

Raporty: