Nowe systemy walki w Kaliningradzie. Rosjanie dotąd o nich milczeli

[object Object]
Systemy takie jak Samarkand za cel mają m.in. ochronę mobilnych wyrzutni rakiet IskanderMO Rosji
wideo 2/2

Na obiektach Floty Bałtyckiej w obwodzie kaliningradzkim rozmieszczane są najnowsze zestawy walki radioelektronicznej Samarkand - wynika z dokumentów opublikowanych przez Ministerstwo Obrony Rosji. Zestawy są lub będą rozlokowane także na Białorusi. Dotąd Moskwa nie podawała żadnych informacji na temat zestawów Samarkand.

Jak podał w poniedziałek dziennik "Niezawisimaja Gazieta", chodzi o zestawy Samarkand-U, Samarkand-SU-PRD-K2 i Samarkand-PU-PRD-D. Brak ogólnodostępnych danych na temat możliwości bojowych tych systemów, podobnie jak ich fotografii.

O pracach nad zestawami Samarkand czy o ich testach resort obrony Rosji do tej pory nie informował. Opublikował natomiast na oficjalnym portalu dotyczącym przetargów państwowych ogłoszenie o przetargu na obsługę 16 takich systemów. Chodzi m.in. o prace montażowe i podłączenie głównych elementów tych zestawów do systemu przekazywania danych Ministerstwa Obrony.

Nowe systemy w 13 jednostkach

Z dokumentów wynika, że w zestawy Samarkand zostały wyposażone - lub zostaną wyposażone w najbliższym czasie - jednostki wojskowe w obwodach: archangielskim, kaliningradzkim, moskiewskim, murmańskim i niżnienowogrodzkim, a także w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji i w regionach w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej: Żydowskim Obwodzie Autonomicznym i Kraju Nadmorskim.

Ponadto miejscem rozlokowania tych zestawów jest Białoruś. Łącznie mowa jest o 16 zestawach w 13 jednostkach wojskowych rosyjskich sił zbrojnych.

Prace, o których mowa w ogłoszeniu, powinny zakończyć się do 10 listopada 2019 roku.

Resort obrony Rosji zaczął w zeszłym roku rozmieszczać zestawy Samarkand na obiektach Floty Północnej. Na obiektach Floty Bałtyckiej zaczęto od maja zeszłego roku także szkolić specjalistów do obsługi tych zestawów.

Autor: mm//rzw/kwoj / Źródło: PAP, The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: Vitaly V. Kuzmin / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)