TVN24 | Świat

Rosja nie chce rozszerzania NATO na wschód. Ławrow: w najbliższym czasie wniesiemy odpowiednie propozycje

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow na posiedzeniu szefów dyplomacji państw OBWE w Sztokholmie powiedział, że Rosja wkrótce przedstawi propozycje dotyczące porozumień, które "wykluczałyby wszelkie rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschód".

- W najbliższym czasie wniesiemy odpowiednie propozycje. Liczymy na ich poważne merytoryczne rozpatrzenie - powiedział Ławrow na posiedzeniu szefów dyplomacji państw należących do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która, zdaniem Ławrowa, w kwestii rosyjskich propozycji "może odegrać bardzo pożyteczną rolę".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Szef dyplomacji Rosji spotkał się także w kuluarach obrad OBWE z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Na spotkaniu Ławrow zapewnił, że Rosja "nie chce żadnych konfliktów", jednak - jego zdaniem - "dalsze rozszerzenie NATO na wschód będzie dotyczyć podstawowych interesów jej bezpieczeństwa".

Jeśli "nasi partnerzy z NATO deklarują, że nikt nie ma prawa dyktować krajowi pragnącemu wejść do NATO, czy może on to zrobić, czy też nie, to my powołujemy się na postanowienia prawa międzynarodowego o tym, że każde państwo ma prawo wybrać sposoby zapewnienia swoich legalnych interesów w sferze bezpieczeństwa" - oświadczył Ławrow.

Zarzucił też NATO, że "odmawia konstruktywnego rozpatrzenia" propozycji Rosji dotyczących zapobiegania incydentom. Mówiąc o "przybliżaniu infrastruktury wojskowej NATO do granicy Rosji", Ławrow ocenił, że "powraca przerażający scenariusz konfrontacji wojennej".

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: