Rishi Sunak w Warszawie. Jest zięciem miliardera i jednym z najbogatszych polityków na Wyspach

Źródło:
BBC, gov.uk, rishisunak.com, "Sunday Times"

Rishi Sunak składa we wtorek wizytę w Warszawie. Premier Wielkiej Brytanii przywozi informacje o pakiecie pomocy dla Ukrainy. Przypominamy, kim jest 43-letni polityk.

Rishi Sunak spotyka się 23 kwietnia w Warszawie z polskim premierem Donaldem Tuskiem, by rozmawiać o pogłębieniu stosunków brytyjsko-polskich, obaj przeprowadzą rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem na temat bezpieczeństwa europejskiego i wsparcia dla Ukrainy. Premier Wielkiej Brytanii ma ogłosić w Polsce największy pojedynczy brytyjski pakiet pomocy dla Ukrainy.

Rząd w Londynie przekazał, że dodatkowe fundusze w wysokości 500 milionów funtów zwiększą wartość brytyjskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy do trzech miliardów funtów w bieżącym roku i zostaną wykorzystane do szybkiego dostarczenia amunicji, obrony powietrznej, dronów i wsparcia inżynieryjnego.

ZOBACZ TEŻ: Sunak: deportacje do Rwandy zaczną się za 10-12 tygodni

Rishi Sunak - pochodzenie, rodzice

Rishi Sunak przyszedł na świat w 1980 roku w angielskim Southampton, 12 maja skończy 44 lata. Jego ojciec był lekarzem, a matka prowadziła własną aptekę. Oboje byli z pochodzenia Hindusami, jednak urodzili się w Afryce, w krajach, które były wówczas brytyjskimi koloniami - ojciec - w Kenii, matka - w Tanganice, czyli w dzisiejszej Tanzanii.

Premier Wielkiej Brytanii w młodości uczył się w prestiżowej prywatnej szkole Winchester College, a latem pracował jako kelner w lokalnej indyjskiej restauracji. Jak wielokrotnie podkreślał w wywiadach, choć urodził się na Wyspach, jego rodzice zadbali o to, by nie zapomniał o hinduskich korzeniach. - Jako wyznawca hinduizmu co tydzień chodziłem do świątyni - podkreślał w rozmowie z BBC w 2019 roku. Ale zaraz dodał: - Ale w sobotę pojawiałem się również na meczach Świętych (klubu piłkarskiego Southampton FC - red.).

43-letni obecnie polityk uzyskał dyplomy uczelni uważanych za jedne z najlepszych na świecie. Najpierw studiował filozofię, politologię i ekonomię w Oksfordzie, a na studia magisterskie przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, a konkretnie na Stanford University. Tam poznał swoją przyszłą żonę, Akshatę Murty, córkę indyjskiego miliardera i potentata branży IT.

Po studiach, w latach 2001-2004, premier Wielkiej Brytanii pracował jako analityk w banku inwestycyjnym Goldman Sachs. Później był m.in. dyrektorem w należącej do jego teścia firmie inwestycyjnej Catamaran Ventures.

Przegrał z Liz Truss

Kariera polityczna Sunaka rozpoczęła się w 2015 roku, gdy został członkiem Izby Gmin. Był zwolennikiem brexitu. W 2017 i 2019 roku z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. W lutym 2020 roku premier Boris Johnson mianował go kanclerzem skarbu, czyli brytyjskim odpowiednikiem polskiego ministra finansów. Kilka miesięcy później Sunak zainicjował akcję "Eat Out to Help Out" (z ang. - "Zjedz na mieście, żeby pomóc" - red.), której celem było zachęcenie ludzi do powrotu do restauracji po pierwszej fali COVID-19 i wsparcie lokalnych biznesów. Kampania cieszyła się dużą popularnością, ale budziła też duże kontrowersje. Niektórzy lekarze twierdzili wręcz, że przyczyniła się do ponownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem.

Sunak pełnił funkcję kanclerza ponad dwa lata, zrezygnował z niej 5 lipca 2022 roku, sprzeciwiając się polityce Johnsona. Po swojej rezygnacji wyjaśnił, że jego podejście do gospodarki było "fundamentalnie inne" niż podejście byłego szefa rządu. Kilka dni później sam Johnson złożył dymisję, a Sunak ogłosił swój start w wyborach na przewodniczącego Partii Konserwatywnej. Dotarł w nich do ostatniej rundy, gdzie przegrał wówczas z Liz Truss. Jego rywalka wytrwała na stanowisku zaledwie 44 dni, przez co zapisała się w historii jako najkrócej urzędujący premier w historii Wielkiej Brytanii.

Najbogatszy premier Wielkiej Brytanii

W 2023 roku "Sunday Times" umieścił Sunaka oraz jego żonę na 275. miejscu w rankingu najbogatszych Brytyjczyków. Ich wspólny majątek oszacowano na około 529 milionów funtów.

Przed objęciem funkcji szefa rządu, podczas wywiadu dla telewizji Sky News, Sunak został zapytany wprost, czy nie jest zbyt zamożny, by zostać premierem. Przypomniał wtedy, że już jako kanclerz skarbu wspierał potrzebujących. - Jedną z ostatnich rzeczy, jaką zrobiłem (na tym stanowisku - red.), było ogłoszenie znaczącej pomocy finansowej w opłaceniu zimowych rachunków za ogrzewanie dla najuboższych. Powinniśmy skupiać nasze wsparcie przede wszystkim na tych, którzy najbardziej go potrzebują - mówił Sunak.

Rishi Sunak - żona i dzieci

Premier Sunak jest mężem Akshaty Murty - córki Narayany Murthy, założyciela indyjskiej międzynarodowej firmy informatycznej. Wraz z żoną mają dwie córki: 11-letnią Krishnę i 9-letnią Anoushkę.

43-letni Sunak został najmłodszym w momencie wstępowania na stanowisko premierem Wielkiej Brytanii od 240 lat. Palma pierwszeństwa w tej kategorii należy do Williama Pitta Młodszego, który w 1783 roku, gdy obejmował ten urząd, miał zaledwie 24 lata.

ZOBACZ TEŻ: Bogatsza niż rodzina królewska. Kim jest Akshata Murty, żona premiera Wielkiej Brytanii

Autorka/Autor:kgo//am

Źródło: BBC, gov.uk, rishisunak.com, "Sunday Times"