Brytyjski rząd

Brytyjski rząd

Brytyjska królowa Elżbieta II wyraziła zgodę na wejście w życie ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej. To oznacza, że niezbędny do uporządkowanego brexitu akt prawny zaczął obowiązywać. Teraz Wielką Brytanię czeka niemal roczny okres przejściowy.

Większa inwigilacja internetu, pełny dostęp do poczty elektronicznej i historii odwiedzanych stron oraz brak jawności w postępowaniu sądowym, gdy w grę będzie wchodzić bezpieczeństwo narodowe - to plan wielkich zmian zaproponowanych przez rząd Davida Camerona, który ma wejść w życie w Wielkiej Brytanii jeszcze w najbliższych miesiącach.

Królowa Elżbieta II wygłaszając tradycyjną mowę na otwarcie posiedzenia brytyjskiego parlamentu, obok zapowiedzi walki jej rządu o wprowadzenie mechanizmu stabilności finansowej i zapewnienie rozwoju gospodarki narodowej w najbliższych miesiącach, zapowiedziała też reformę Izby Lordów. Ustami królowej rząd zapowiedział, że chce zmniejszyć izbę, a nawet 80 proc. miejsc w niej miałoby być wybieranych w wyborach bezpośrednich.

W następstwie skandalu lobbingowego brytyjski premier David Cameron zapowiedział, że opublikuje listę osób, które wpłaciły na fundusz Partii Konserwatywnej i były podejmowane przez niego na Downing Street lub w wiejskiej rezydencji Chequers.