TVN24 | Świat

Przewodniczący Rady Europejskiej rozmawiał z Putinem. Apeluje o uwolnienie Nawalnego

TVN24 | Świat

Autor:
kb\mtom
Źródło:
PAP

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Zaapelował do niego o uwolnienie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Jak podają służby prasowe Rady, Unia apeluje również o kontynuowanie śledztwa w sprawie zamachu na Nawalnego z zachowaniem pełnej przejrzystości i bez dalszej zwłoki.

Szef Rady Europejskiej poinformował Putina o głębokim zaniepokojeniu w Unii Europejskiej i jej państwach członkowskich wydarzeniami i wezwał do pełnego i bezwarunkowego poszanowania praw Nawalnego.

Michel - jak podały służby prasowe Rady - oświadczył Putinowi, że Unia Europejska apeluje do Rosji o szybkie uwolnienie Nawalnego i kontynuowanie śledztwa w sprawie zamachu na niego z zachowaniem pełnej przejrzystości i bez dalszej zwłoki.

Przewodniczący Rady Europejskiej poinformował też Putina o zamiarze zorganizowania na marcowym szczycie UE strategicznej debaty na temat stosunków UE-Rosja.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Nawalny aresztowany po powrocie do Rosji

Nawalny, jeden z liderów antykremlowskiej opozycji, 20 sierpnia trafił do szpitala w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy, stracił przytomność i zapadł w śpiączkę. Na żądanie rodziny został przetransportowany do Berlina. Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) potwierdziła 6 października 2020 r., że Nawalnego próbowano otruć za pomocą bojowego środka porażającego układ nerwowy Nowiczok.

Aleksiej Nawalny został zatrzymany niedzielę, 17 stycznia, na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo tuż po przylocie z Berlina, gdzie przebywał jeszcze na rehabilitacji. Nakazem sądu został umieszczony w areszcie na 30 dni, do 15 lutego. Rosyjskie służby więzienne domagają się bezwzględnego wykonania wobec niego zawieszonego wyroku, wydanego pięć lat temu. Decyzję o tym sąd podejmie 2 lutego.

ZOBACZ TAKŻE: Oddzieliła go bramka, podeszli policjanci w maskach. Jak wyglądało zatrzymanie Nawalnego >>>

Prawnicy Aleksieja Nawalnego poinformowali w czwartek, że złożyli do Moskiewskiego Sądu Obwodowego apelację od decyzji o jego areszcie na 30 dni. Obrońcy uważają, że rozprawa 18 stycznia odbyła się w sposób niezgodny z prawem.

W Moskwie zatrzymani zostali współpracownicy Nawalnego- Lubow Sobol i Gieorgij Arbuzow. Aresztowana została tewż rzecznika Nawalnego Kira Jarmysz.

Nawalny został w 2014 roku skazany na 3,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat za domniemaną defraudację funduszy firmy Yves Rocher. W tym procesie współoskarżonym był jego brat Oleg Nawalny, któremu sąd nie zawiesił wykonania kary i który odbył wyrok w kolonii karnej. Okres próby zakończył się 30 grudnia 2020 roku. 11 stycznia Federalna Służba Więzienna zwróciła się do sądu, by kara warunkowa została zamieniona na bezwzględne wykonanie kary, a więc odbycie wyroku w kolonii karnej. FSIN prosi sąd, aby Nawalny pozostał w areszcie śledczym do czasu, gdy rozpatrzony zostanie wniosek o zamianę wyroku w zawieszeniu na bezwzględne wykonanie kary, czyli pozbawienie wolności.

Autor:kb\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages

Tagi:
Raporty: