Irakijczycy nie odpuszczają. Papież: zachęcam władze, by wysłuchały wołania ludności


Uczestnicy antyrządowych protestów w Iraku blokują od wtorku dojazd do portu Umm Kasr, w którym przeładowuje się znaczną część importowanej przez Irak żywności. W efekcie port przestał funkcjonować. Władze ostrzegają, że dalsze trwanie blokady będzie rujnujące dla całej gospodarki kraju. Tymczasem papież Franciszek zaapelował podczas środowej audiencji generalnej o dialog i pojednanie w Iraku. W demonstracjach i zamieszkach w ostatnich dniach zginęło tam kilkadziesiąt osób.

- Protestujący zablokowali główny wjazd do portu. Przewożące towary ciężarówki nie mogą do niego wjechać ani z niego wyjechać - powiedział przedstawiciel portowych władz.

Ostrzegły one, że dalsze trwanie blokady będzie rujnujące dla całej gospodarki kraju.

"Wstrzymanie wwozu towarów spowoduje znaczny wzrost ich cen i przyniesie negatywne skutki" - głosi komunikat zarządu portu. Podjął on z protestującymi rozmowy w celu przekonania ich, by zdjęli blokadę.

Antyrządowe protesty

Masowe demonstracje, które trwały przez tydzień na początku października i zostały wznowione w piątek, to wyraz społecznego wzburzenia wywołanego między innymi brakiem miejsc pracy oraz nieregularnymi dostawami prądu i wody pitnej.

Polityków i władze obwinia się o chroniczną korupcję, powstrzymującą odbudowę kraju po latach konfliktów religijnych i niszczycielskiej wojnie, w której pokonano dżihadystyczną organizację Państwo Islamskie. Co najmniej 250 uczestników tych demonstracji zginęło dotąd w starciach z funkcjonariuszami interwencyjnych oddziałów policji - podała agencja Reutera.

PROTESTY W IRAKU. RAPORT SPECJALNY >

Papież apeluje o dialog i pojednanie w Iraku

- Moją myśl kieruję do umiłowanego Iraku, gdzie manifestacje protestacyjne w tym miesiącu wywołały liczne ofiary śmiertelne i rannych - powiedział Franciszek na zakończenie środowego spotkania z wiernymi na placu Świętego Piotra.

- Wyrażając kondolencje z powodu ofiar i bliskość z ich rodzinami oraz z rannymi, zachęcam władze, by wysłuchały wołania ludności, która prosi o życie godne i spokojne. Wzywam wszystkich Irakijczyków, by przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej podążali drogą dialogu i pojednania oraz by poszukiwali sprawiedliwych rozwiązań dla wyzwań i problemów kraju - apelował Franciszek.

Jak dodał, modli się o to, aby "ten umęczony naród mógł odnaleźć pokój i stabilność po tylu latach wojny i przemocy, w czasie których tak wiele wycierpiał".

Autor: momo\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: