"Porozumienie mocarstw z Iranem szansą dla Afganistanu"


Zdaniem irańskiego ambasadora w Kabulu, Mohammada Rezy Bahramiego, osiągnięcie porozumienia w sprawie programu nuklearnego Iranu i złagodzenie szkodliwych sankcji międzynarodowych może przynieść korzyści dla bezpieczeństwa Afganistanu i współpracy obu krajów.

Dyplomata wyraził tę opinię w wywiadzie opublikowanym przez Associated Press. Bahrami wskazał m.in., że Iran byłby w stanie wesprzeć rząd w Kabulu w walce z bojownikami Państwa Islamskiego działającymi na terytorium Afganistanu, którzy stanowią groźbę dla bezpieczeństwa całego regionu.

Państwo Islamskie kontra talibowie

Zdaniem ambasadora wydarzenia ostatnich dekad jasno pokazały, że zagrożenia obecne w Afganistanie, takie jak działalność talibów i Państwa Islamskiego, nie ograniczają się wyłącznie do terytorium tego kraju, lecz stanowią wspólne zagrożenie dla sąsiednich państw.

Zgodnie z informacjami AP, grupy Państwa Islamskiego w bieżącym roku zwiększyły aktywność na terytorium Afganistanu. Większość bojowników należących do nich stanowią byli talibowie, których rozczarował brak postępów w kilkunastoletniej walce powstańczej.

Jak przypomina AP, sytuacja w Afganistanie pogorszyła się, odkąd z końcem 2014 roku większość sił Stanów Zjednoczonych i NATO wycofała się z tego kraju, przekazując odpowiedzialność za bezpieczeństwo siłom afgańskim. Wraz ze zmniejszeniem zaangażowania zagranicznych wojsk osłabła międzynarodowa pomoc rozwojowa. Zbiega się to ze złą sytuacją ekonomiczną Afganistanu, w którym w wyniku ponad 30-letniej wojny zostały zahamowane inwestycje i rozwój przemysłu.

Wspólne zagrożenia

Porozumienie się Iranu ze światowymi mocarstwami ws. jego programu nuklearnego mogłoby wpłynąć na zwiększenie handlu transgranicznego, co miałoby pozytywny efekt dla pogrążonej w kryzysie gospodarki Afganistanu - zauważa AP. Zwiększone mogłyby zostać obroty w takich sektorach przemysłu i usług jak surowce energetyczne, bankowość i ubezpieczenia. Zdaniem Bahramiego rozwój gospodarczy Afganistanu stworzyłby większe możliwości dla irańskich inwestycji w tym kraju.

- Chcemy stabilności w Afganistanie, silnego rządu centralnego i rozwoju gospodarczego. Jeśli chcemy zneutralizować i zmniejszyć zagrożenia, przed którymi stoi Afganistan i region, nie mamy innych rozwiązań jak współdziałanie między Afganistanem i innymi krajami w regionie i poza nim - powiedział Bahrami.

Trudny finisz negocjacji

Iran negocjuje obecnie z sześcioma mocarstwami (Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania, Niemcy) porozumienie w sprawie programu nuklearnego rozwijanego przez Teheran. Jak pisze AP, uczestnicy rozmów liczą, że do czwartku uda się wypracować porozumienie kończące dekadę nakładania na Iran międzynarodowych sankcji, których podstawą były obawy państw Zachodu o militarny charakter irańskiego programu.

[object Object]
Iran rozwija program rakiet balistycznychTasnim News Agency,CC BY-SA 4.0,Hossein Velayati/Wikipedia(CC BY SA 3.0)
wideo 2/17

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: