"Pole bitwy" przed Kongresem. Senat za pakietem prezydenckich reform

Źródło:
PAP
Gwałtowne protesty przed argentyńskim Kongresem
Gwałtowne protesty przed argentyńskim KongresemReuters
wideo 2/2
Gwałtowne protesty przed argentyńskim KongresemReuters

Argentyński Senat przyjął wstępnie w środę pakiet gruntownych reform, zaproponowanych przez prawicowego prezydenta Javiera Mileia. Debata nad projektem trwała prawie 12 godzin. W tym czasie przed siedzibą Kongresu trwały gwałtowne protesty i starcia z policją. Demonstranci palili samochody, rzucali kamieniami i koktajlami Mołotowa. Policja użyła gazu łzawiącego oraz armatek wodnych.

Głosowanie zakończyło się remisem 36 do 36. W tej sytuacji zadecydował głos przewodniczącej Senatu, wiceprezydent kraju Victorii Villaruel. Senatorowie będą teraz głosowali po kolei nad każdym artykułem. Mogą również wprowadzać poprawki.

Kancelaria prezydenta Javiera Mileia wyraziła zadowolenie z przyjęcia ustawy przez Senat, określając to jako "tryumf narodu argentyńskiego" oraz "pierwszy krok w stronę odzyskania naszej wielkości".

Projekt zakłada między innymi zwiększenie uprawnień prezydenta, zachęty dla zagranicznych inwestorów oraz prywatyzację dziesiątków państwowych spółek. Jeśli Senat przyjmie go z poprawkami, będą one musiały jeszcze zostać zatwierdzone przez Izbę Reprezentantów.

Zamieszki przed Kongresem

W czasie debaty przed siedzibą Kongresu w Buenos Aires demonstrowały tysiące przeciwników projektu i polityki zaciskania pasa prowadzonej przez prezydenta Mileia.

Początkowo w centrum Buenos Aires panowała atmosfera festynu, ale - jak relacjonowały lokalne media - po południu okolice siedziby Kongresu "zmieniły się w pole bitwy".

Gwałtowne protesty przed argentyńskim kongresemPAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni

Demonstranci spalili co najmniej dwa samochody, w tym pojazd należący do stacji telewizyjnej Cadena 3, rzucali kamienie i koktajle Mołotowa. Policja federalna i miejska zatrzymała co najmniej 28 osób, jedna z nich miała przy sobie granat - przekazał dziennik "Clarin".

Demonstranci podpalali samochody PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni

Zgodnie z przyjętym przez rząd Mileia tzw. protokołem antypikietowym, policja wypychała protestujących z ulic, stosując gaz pieprzowy i armatki wodne. Pięcioro deputowanych opozycyjnej lewicowej koalicji Unia na rzecz Ojczyzny (UP), którzy uczestniczyli w manifestacji, zostało potraktowanych gazem i trafiło do szpitala - poinformowała stacja Telefe.

"To dzień pełen przemocy. W ciągu 40 lat demokracji nie widziałam takiego tłumienia manifestacji" - powiedziała agencji AFP opozycyjna posłanka Cecilia Moreau.

Gwałtowne protesty przed argentyńskim kongresemPAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni

Kancelaria prezydenta pogratulowała służbom porządkowym "doskonałych działań w tłumieniu grup terrorystycznych, które z kijami, kamieniami, a nawet granatami próbowały dokonać zamachu stanu, atakując normalne działanie Kongresu". Wcześniej w środę prezydent Milei oświadczył, że zamierza "zmienić Argentynę i uczynić z niej najbardziej liberalny kraj na świecie".

Gwałtowne protesty przed argentyńskim kongresemPAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni

Polityka "cięcia piłą mechaniczną"

Od zaprzysiężenia w grudniu ubiegłego roku Milei prowadzi politykę "cięcia piłą mechaniczną" wydatków publicznych, co ma wyciągnąć Argentynę z kryzysu gospodarczego i powstrzymać prawie 300-procentową inflację.

CZYTAJ: Argentyńska masakra piłą mechaniczną

Pod jego rządami kraj wypracował nadwyżkę budżetową, ale odbyło się to kosztem znacznego spadku realnych wynagrodzeń i emerytur. Według niektórych szacunków ponad 55 procent społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa.

Prezydent Argentyny Javier Milei PAP/EPA/Enrique Garcia Medina

Autorka/Autor:momo/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni