Stany Zjednoczone przygotowują się do objęcia około 20-procentowymi cłami większości importu do USA, co prezydent Donald Trump nazwał "dniem wyzwolenia Ameryki". Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji chce wyjaśnień w sprawie przeniesienia Ryszarda Cyby z więzienia. Z kolei prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 2 kwietnia.
1. Wątpliwości wokół zwolnienia Cyby z więzienia
Ryszard Cyba, skazany za zabójstwo działacza PiS Marka Rosiaka, nie może odbywać kary w zakładzie karnym - poinformowała Służba Więzienna. Po badaniu sądowo-psychiatrycznym mężczyzna został przewieziony najpierw do domu pomocy społecznej, a później do szpitala. Rzecznik Sądu Okręgowego w Łodzi przekazał, że Cyba został zwolniony z zakładu karnego ze względu na stan zdrowia, ale zaznaczył, że "nie oznacza to, że został uwolniony".
W styczniu biegli wydali decyzję, w której wykluczyli możliwość odbywania kary w zakładzie karnym i wskazali, że Cyba wymaga opieki i pielęgnacji w warunkach domu opieki społecznej. Właściwy MOPS wskazał jako miejsce pobytu schronisko dla bezdomnych z całodobową opieką medyczną. 18 marca Cyba został tam przewieziony pod eskortą Służby Więziennej i wychowawcy. 20 marca policja dostała zgłoszenie od pracowniczki tego schroniska, że - jak relacjonowała wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart - "Cyba odmówił przyjmowania leków i że się awanturuje". Policja wezwała pogotowie i mężczyzna został przewieziony do szpitala.
Sprawę skomentował Tomasz Siemoniak, szef resortu spraw wewnętrznych i administracji oraz koordynator służb specjalnych. - Dowiedziałem się z tej konferencji, że poważnie chory neurologicznie człowiek, który jest otępiały, nie ma kontaktu z rzeczywistością, został zwolniony. W każdej wersji powinien być nadzorowany - stwierdził gość TVN24. Minister żąda wyjaśnień.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
2. "Dzień wyzwolenia" w USA
Według "Washington Post", powołującego się na trzy źródła, doradcy Białego Domu przygotowali projekt objęcia około 20-procentowymi cłami większości importu do USA. "Cła wzajemne" na towary importowane z niemal wszystkich państw świata wejdą w życie w środę - poinformowała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt.
Prezydent Donald Trump ma ogłosić to podczas przemówienia w Ogrodzie Różanym Białego Domu w środę o godzinie 16 czasu lokalnego (godzina 22 w Polsce). Nałożenie ceł ma być - jak to ujął - "dniem wyzwolenia Ameryki".
3. Podpis prezydenta
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. W jej efekcie sprzedaż wyrobów tytoniowych z charakterystycznym aromatem będzie zakazana.
Nowelizacja wdraża unijną dyrektywę, którą państwa członkowskie powinny stosować od 23 października 2023 r. Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dnia od dnia ogłoszenia.
4. Nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii
Od 2 kwietnia obywatele Polski objęci ruchem bezwizowym muszą posiadać elektroniczną autoryzację podróży (Electronic Travel Authorisation - ETA) w celu wjazdu do Wielkiej Brytanii.
Opłata za ten cyfrowy dokument wynosi 10 funtów, a od 9 kwietnia wzrośnie do 16 funtów.
5. Polska przekazała Ukrainie agenta
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że Polska przekazała Ukrainie obywatela tego państwa będącego rosyjskim agentem powiązanym z ukrywającym się w Rosji ukraińskim oligarchą Wiktorem Medwedczukiem.
Pytany o te doniesienia minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak powiedział, że "to jest normalna współpraca państw praworządnych".
Autorka/Autor: asty/ads
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/SHAWN THEW / POOL