"Mówiliśmy o tym przez dziesięciolecia". Apel ofiary księdza pedofila


O to, by w Kościele katolickim przestano bronić tego, co "jest nie do obrony" zaapelowała w piątek ofiara księdza pedofila, Irlandka Marie Collins, podczas kongresu zorganizowanego w ramach Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie. Potrzebne są reformy w Kościele - przekonywała. Do Irlandii na sobotę i niedzielę udaje się papież Franciszek.

Sprawa pedofilii, która wywołała w ostatniej dekadzie poważny kryzys w Kościele w Irlandii, to jeden z najważniejszych tematów poruszanych przed podróżą papieża Franciszka do Dublina. Papież przybędzie w sobotę z dwudniową wizytą na zakończenie Światowego Spotkania Rodzin, weźmie udział w czuwaniu i odprawi mszę dla około pół miliona osób z wielu krajów.

Brak zmian w Kościele

Kwestię pedofilii poruszyła w swym wystąpieniu podczas kongresu w Dublinie Marie Collins. Kobieta jako ofiara wykorzystywania należała do powołanej przez Franciszka na początku jego pontyfikatu Komisji do spraw Ochrony Nieletnich. Zrezygnowała z prac w komisji po trzech latach na znak protestu przeciwko brakowi rezultatów działań, powolności postępowania i nierozwiązaniu kluczowych kwestii. Krytykowała też "opór" ze strony części Kurii Rzymskiej. Irlandzka działaczka stowarzyszeń ofiar oświadczyła w piątek, że ci, którzy negują problem nadużyć ze strony duchowieństwa - co nazwała "obroną tego, co jest nie do obrony" - powinni zaangażować włożoną w to energię w działania na rzecz niezbędnych reform w Kościele.

"Ofiary nadużyć nie potrzebują listu papieża"

Collins skomentowała niedawny list papieża Franciszka do wiernych na całym świecie, w którym wyraził skruchę, smutek i wstyd z powodu skandalu.

Przeczytaj list papieża do Ludu Bożego.

- Ofiary nadużyć nie potrzebują listu papieża, by dowiedzieć się, jaka jest rzeczywistość. Mówiliśmy o tym przez dziesięciolecia - oświadczyła. Podkreśliła, że "wciąż w Kościele wśród duchowieństwa i świeckich są osoby, które wierzą, że to wszystko to konspiracja mediów, że ofiary wykorzystywania próbują zniszczyć Kościół, osoby, które negują i bronią". Wyraziła nadzieję, że ci, którzy negują zjawisko pedofilii i nie wierzą ofiarom, "uwierzą papieżowi po liście, jaki napisał". W dyskusji w Dublinie miał również uczestniczyć przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Ochrony Nieletnich, arcybiskup Bostonu kardynał Sean Patrick O'Malley. Odwołał przyjazd do Irlandii w związku z ujawnieniem w tych dniach skandalu pedofilii w Kościele w stanie Pensylwania w USA, gdzie - jak wynika z ogłoszonego raportu - ofiarami nadużyć padło w ciągu kilkudziesięciu lat około tysiąca nieletnich.

Autor: jt//rzw//kwoj / Źródło: PAP

Raporty: