Trzy osoby usłyszały zarzuty w związku ze śmiercią byłego wokalisty One Direction Liama Payne'a. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Dwóch kolejnych niemieckich ministrów z ramienia FDP ogłosiło rezygnację. Dziennikarze "Superwizjera" i "Czarno na białym" zostali nominowani do prestiżowej nagrody reporterskiej. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 8 listopada.
1. Zarzuty po śmierci Liama Payne'a
Trzy osoby usłyszały zarzuty w związku ze śmiercią Liama Payne'a, byłego wokalisty One Direction - podała w czwartek argentyńska prokuratura.
Wśród oskarżonych znaleźli się domniemany dostawca narkotyków, pracownik hotelu w Buenos Aires oraz jedna osoba bliska Payne'owi.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trzy osoby z zarzutami po śmierci Liama Payne'a
2. Kolejni ministrowie opuszczają niemiecki rząd
Po rozpadzie koalicji rządowej w Niemczech, do którego doprowadziło zdymisjonowanie ministra finansów przez kanclerza Olafa Scholza, dwóch kolejnych ministrów z ramienia FDP ogłosiło rezygnację.
W związku z utratą większości przez rząd, opozycja wzywa do przyśpieszonych wyborów. Prezydent Frank-Walter Steinmeier zadeklarował, że jest gotów podjąć decyzję o rozwiązaniu Bundestagu. - Koniec koalicji to nie koniec świata - ocenił.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejni ministrowie opuszczają rząd. Prezydent: koniec koalicji to nie koniec świata
3. PiS wnioskuje o wotum nieufności wobec ministry zdrowia
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny.
Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak stwierdził, że wniosek jest "konsekwencją zapaści w ochronie zdrowia, do jakiej doszło po 10 miesiącach rządów koalicji 13 grudnia".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wniosek PiS o wotum nieufności wobec ministra zdrowia
4. "Japoński biznes nuklearny" ma wejść do Polski
Ministra przemysłu Marzena Czarnecka oraz wiceminister gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Shinji Takeuchi podpisali w Warszawie memorandum o współpracy Polski i Japonii w sektorze jądrowym.
Jak wynika z informacji Ministerstwa Przemysłu, memorandum potwierdza zainteresowanie państw współpracą na rzecz rozwoju energetyki jądrowej i zachęca do współpracy na poziomie firm oraz technologii.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Japoński biznes nuklearny" ma wejść do Polski
5. Nominacje dla dziennikarzy "Superwizjera" i "Czarno na białym"
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego wraca po latach przerwy. W kategorii wideo nominacje otrzymało dwoje dziennikarzy "Superwizjera" TVN - Ewa Galica za materiał "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie" i Bertold Kittel za reportaż "Król amfetaminy. 'Breaking Bad' po polsku". Nominowany został też Kacper Sulowski z "Czarno na białym" za dwuczęściowy materiał "Szkoła Ziobry".
Celem konkursu jest wyróżnienie najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo publikacji, spełniających najwyższe standardy wyznaczone przez ikonę polskiego reportażu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trzy nominacje do prestiżowej nagrody dla dziennikarzy "Superwizjera" TVN i "Czarno na białym"
6. Piotr Serafin wysłuchany w europarlamencie
W Parlamencie Europejskim odbyło się kilkugodzinne wysłuchanie Piotra Serafina, polskiego kandydata na unijnego komisarza do spraw budżetu. Następnie jego kandydaturę zaakceptowały komisje budżetu oraz kontroli budżetowej.
W czasie swojego wystąpienia Serafin mówił, że przyszły budżet Unii Europejskiej będzie zakładał łączenie reform z inwestycjami w każdym państwie członkowskim.
7. Popisowa gra polskich drużyn w europejskich pucharach
Jagiellonia Białystok nie zatrzymuje się w fazie ligowej Ligi Konferencji. Mistrzowie Polski odnieśli trzecie zwycięstwo, tym razem pokonali Molde FK 3:0.
Świetną dyspozycją w europejskich pucharach wykazała się również Legia Warszawa. Zespół prowadzony przez Goncalo Feio pokonał u siebie Dynamo Mińsk 4:0 w 3. kolejce Ligi Konferencji. Drużyna ze stolicy ma na koncie komplet punktów po trzech meczach. Nie straciła nawet bramki.
Źródło: PAP, TVN24, Eurosport
Źródło zdjęcia głównego: HANNIBAL HANSCHKE/PAP/EPA