Najechał Afganistan z Armią Czerwoną, przystał do talibów, sądzą go Amerykanie

Hamidullin zjawił sie w Afganistanie jako oficer Armii Czerwonej
Hamidullin zjawił sie w Afganistanie jako oficer Armii Czerwonej
Źródło: Archiwum Reuters

W USA rozpoczyna się proces byłego dowódcy radzieckiego czołgu, który brał udział w wojnie w Afganistanie. Mężczyzna nie wrócił już do swojego kraju i przystał do talibów. Walczył w ich szeregach do 2009 roku, kiedy ujęli go żołnierze amerykańscy. Rosjanin jest pierwszym jeńcem przywiezionym na proces w USA z Afganistanu.

Mężczyzna imieniem Irek Hamidullin miał stawić się przed sądem w poniedziałek, jednak z nieujawnionego powodu początek procesu odłożono na wtorek. Bojownikowi grozi dożywocie. Zarzucono mu szereg karalnych czynów koncentrujących się wokół próby zabójstwa żołnierzy USA i zniszczenia sprzętu wojskowego.

Z ZSRR do Afganistanu a potem do USA

Hamidullina ujęto w 2009 roku po nieudanej zasadzce talibów we wschodniej prowincji Chost. Oskarżony dowodził grupą bojówkarzy, którzy próbowali zorganizować atak z zaskoczenia na oddziały amerykańskie. Zasadzka się nie udała i w walce zabito wszystkich ludzi Hamidullina, a jego samego, poważnie rannego, ujęto. Ze strony amerykańskiej nikt nie ucierpiał.Do jesieni 2014 roku były radziecki oficer przebywał w więzieniu w Afganistanie. Po postawieniu mu oficjalnych zarzutów przez amerykańską prokuraturę został jednak wydalony do USA. Było to wydarzenie precedensowe. Wcześniej bojowników walczących z wojskami NATO nie próbowano bowiem stawiać przed zachodnim wymiarem sprawiedliwości.Dotychczas obrońcy Hamidullina koncentrowali się na próbach wykazania, że mężczyzna w ogóle nie powinien być sądzony w USA. Sędziowie stwierdzili jednak, że jak najbardziej jest to możliwe.Cała sprawa jest interesująca nie tylko ze względu na jej precedensowość, ale też przeszłość Hamidullina. Mężczyzna ma "około 50 lat" i pochodzi z terenów obecnej Rosji. We wczesnych latach 80. jako oficer Armii Czerwonej i dowódca czołgu brał udział w radzieckiej inwazji na Afganistan. Nie wiadomo, jak dokładnie potoczyły się jego dalsze losy, ale po wojnie został w tym kraju i w 2001 roku przystał do talibów.

Autor: mk\mtom / Źródło: Reuters, Guardian

Czytaj także: