Chciał wejść na mecz w koszulce z tęczą. Usłyszał, że "jest niedozwolona" i został zatrzymany

Źródło:
Reuters, Euronews
Odliczanie do mundialu w Katarze - wiele ciekawostek i kontrowersji (wideo archiwalne)
Odliczanie do mundialu w Katarze - wiele ciekawostek i kontrowersji (wideo archiwalne)TVN24 / Reuters
wideo 2/4
Odliczanie do mundialu w Katarze - wiele ciekawostek i kontrowersjiTVN24 / Reuters

Amerykański dziennikarz Grant Wahl przekazał na Twitterze, że ochroniarz nie pozwolił mu wejść na stadion w katarskim Ar-Rajjan, bo miał na sobie koszulkę z tęczą. Amerykanin został zatrzymany na pół godziny, wszedł na obiekt dopiero po interwencji szefa ochrony. Wahl otrzymał przeprosiny zarówno od niego, jak i od przedstawiciela FIFA.

Do zdarzenia miało dojść przed meczem USA-Walia, który został rozegrany w drugim dniu mundialu w Katarze, 21 listopada. Grant Wahl, były dziennikarz magazynu "Sports Illustrated", który obecnie prowadzi swój własny portal, chciał wejść na stadion Ahmad bin Ali Stadium w Ar-Rajjan, gdzie odbywało się to spotkanie, w koszulce z tęczą, symbolem środowisk LGBT+.

Jak przekazał Wahl na swoim twitterowym koncie, ochroniarz początkowo nie pozwolił mu wejść w niej na stadion. - Musisz zmienić koszulkę. Ta jest niedozwolona - tak swoją decyzję miał argumentować mężczyzna zabezpieczający obiekt.

Wahl dodał, że gdy wyciągnął telefon, aby poinformować na Twitterze o tym incydencie, ochroniarz mu go zabrał. Później podszedł do niego szef ochrony. Przeprosił dziennikarza za zaistniałą sytuację i wpuścił go na stadion. Wahl odzyskał też swój telefon. Dodał, że otrzymał również przeprosiny od przedstawiciela FIFA.

- Ze mną wszystko w porządku, ale ta sytuacja była niepotrzebna. Zostałem zatrzymany na prawie pół godziny - podkreślił były współpracownik "Sports Illustrated".

ZOBACZ TEŻ: Piękny gest Anglika po strzelonym golu. Obiecał to przed mundialem 

Harry Kane bez tęczowej opaski

Incydent na stadionie w Ar-Rajjan miał miejsce zaledwie kilka godzin po tym, jak reprezentacja Anglii ogłosiła, że jej kapitan Harry Kane na katarskich boiskach jednak nie będzie występował w tęczowej opasce. Za pomocą tego elementu stroju Wyspiarze mieli wyrażać swoją solidarność ze środowiskami LGBT+, które w Katarze i wielu innych muzułmańskich krajach są prześladowane ze względu na swoją orientację seksualną. W weekend FIFA poinformowała jednak, że za taki gest noszący opaskę zawodnik będzie karany żółtą kartką jeszcze przed rozpoczęciem meczu. To skłoniło Anglię - i inne reprezentacje, które miały w planach taką formę wyrazu solidarności - do rezygnacji z tęczowej opaski.

Kontrowersje wokół mundialu w Katarze

Mundial w Katarze budzi duże kontrowersje między innymi ze względu na łamanie praw człowieka w tym kraju. Homoseksualizm jest tam nielegalny i zagrożony karą więzienia. Lokalne prawo dyskryminuje również kobiety. W wielu sytuacjach są one zobowiązane do posiadania tzw. męskiego opiekuna, czyli męskiego członka rodziny, który musi towarzyszyć im przy podejmowaniu ważnych decyzji. Organizatorzy mistrzostw zapewniają, że wszyscy przyjezdni będą mile widziani, bez względu na ich rasę, religię, płeć czy orientację seksualną, ale przypominają również o konieczności poszanowania ich praw i kultury.

ZOBACZ TEŻ: Lato zakochał się w Meksyku, strzelał Argentynie. "O, prezencik i pyk do pustej bramki na 1:0" 

Autorka/Autor:kgo//az

Źródło: Reuters, Euronews

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@GrantWahl