Liderzy państw Formatu Sławkowskiego: reżim białoruski wykorzystuje migrację jako broń hybrydową

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP

Premierzy Czech i Słowacji Andrej Babisz i Eduard Heger oraz kanclerz Austrii Sebastian Kurz poinformowali na wspólnej konferencji prasowej, że sprzeciwiają się nielegalnej migracji i nie chcą, by w Europie powtórzył się kryzys migracyjny z 2015 roku. Przywódcy obradowali we wtorek w ramach Formatu Sławkowskiego w Lednicy na południowych Morawach.

Premier Czech Andriej Babisz ocenił, że problem migracji wciąż powraca. - Widzimy teraz nową sytuację, w której reżim białoruski zaczyna wykorzystywać migrację jako broń hybrydową - oświadczył szef czeskiego rządu i dodał, że należy powstrzymać taką migrację z Białorusi. Zadeklarował też pomoc dla krajów bałtyckich.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Szefowie rządów Formatu Sławkowskiego stwierdzili, że Afgańczykom, w których kraju do władzy znów doszli talibowie, należy pomagać w ich własnym kraju lub w krajach sąsiednich. Babisz uznał, że "w Europie już nie ma dla nich miejsca". Kanclerz Kurz zadeklarował, że jego rząd przeznaczy 18 mln euro na pomoc dla Afgańczyków.

Od lewej: kanclerz Austrii Sebastian Kurz, premier Czech Andrej Babisz i premier Słowacji Eduard HegerBKA/Dragan Tatic

Zdaniem premiera Babisza, który był gospodarzem spotkania, wszyscy szefowie rządów są zgodni w swoich poglądach na walkę z przemytnikami ludzi.

Przywódcy Czech, Słowacji i Austrii o pandemii

W Lednicy mówiono także o pandemii COVID-19. Szefowie rządów zgodnie stwierdzili, że w przypadku pogorszenia się sytuacji epidemicznej dojdzie do zamykania granic. Zgodzili się także, że jedyną skuteczną bronią przeciw pandemii pozostają szczepienia.

Kraje Formatu Sławkowskiego - Czechy, Słowacja i Austria - podpisały deklarację o współpracy w 2015 roku. Czechy i Słowacja twierdzą, że jest to uzupełnienie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, którą wspólnie z nimi tworzą Polska i Węgry.

Autor:ft/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: BKA/Dragan Tatic

Pozostałe wiadomości