TVN24 | Świat

Uczniowie litewskich szkół otrzymają bezpłatne testy antygenowe

TVN24 | Świat

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP

Władze Litwy chcą, by uczniowie, mimo zbliżającej się fali zakażeń wywołanych wariantem omikron koronawirusa, kontynuowali naukę stacjonarną. Dlatego wszyscy z nich, w każdy piątek, otrzymają bezpłatne testy antygenowe na obecność COVID-19 - poinformowała litewska premier Ingrida Szimonyte. Testy trzeba będzie wykonać w niedzielę, przed powrotem do klas w poniedziałek.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

O testach dla uczniów poinformowała we wtorek szefowa litewskiego rządu Ingrida Szimonyte. Podkreśliła, że w obliczu zbliżającej się fali zakażeń wariantem omikron ważne jest utrzymanie nauki stacjonarnej. - Dla rządu ważne jest, aby zachować otwarte szkoły - powiedziała Szimonyte.

Co tydzień w szkołach rozdanych zostanie około 350 tysięcy testów antygenowych. Jeżeli wynik testu będzie pozytywny, w trybie natychmiastowym trzeba będzie wykonać test PCR.

CZYTAJ TAKŻE: Dyrektor WHO: ponad połowa populacji w Europie może zostać zarażona omikronem w ciągu kilku tygodni

Dzieci testowane pod kątem obecności COVID-19. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Wyhamowany wzrost liczby zakażeń

Praktyka powrotu do szkół tylko z negatywnym testem na COVID-19 została zastosowana na Litwie podczas ferii jesiennych i zimowych. W ocenie specjalistów jesienią pozwoliło to na kilka miesięcy wyhamować wzrost liczby zakażeń koronawirusem.

Litewscy eksperci prognozują, że szczyt infekcji nowym wariantem koronawirusa, omikronem, przypadnie w kraju na początek lutego, a dobowy wzrost zakażeń będzie wówczas wynosił około 9 tysięcy.

Premier Ingrida Szimonyte przemawia w litewskim SejmieTwitter/Seimas

Blisko trzy tysiące nowych zakażeń

W ciągu ostatniej doby na Litwie odnotowano 2680 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, z powodu COVID-19 zmarło dziewięć osób. Liczba zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni w skali kraju wynosi 1182. Przed tygodniem było to 755.

Autor:tas//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: