Mandatów "średnio mniej niż 84 dziennie". Tak Brytyjczycy łamią restrykcje związane z koronawirusem

Źródło:
PAP

Zdecydowana większość Brytyjczyków przestrzega zasad i nie wychodzi z domu bez potrzeby - poinformował przewodniczący Krajowej Rady Szefów Policji (NPCC) Martin Hewitt podczas konferencji prasowej rządu. Dodał, że do tej pory ukarano ponad 1000 osób, które nie zastosowały się do restrykcji z powodu koronawirusa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W sobotę przebywającego w szpitalu premiera Borisa Johnsona podczas codziennej konferencji na temat walki z pandemią po raz pierwszy zastąpiła minister spraw wewnętrznych Priti Patel, a wraz z nią na Downing Street pojawił się przewodniczący Krajowej Rady Szefów Policji (NPCC) Martin Hewitt. Głównym wątkiem podczas konferencji były zatem kwestie przestrzegania nałożonych ograniczeń oraz przestępczości.

"Większość ludzi przestrzega zasad"

Jak poinformował Hewitt, do czwartku 37 formacji policyjnych w Anglii i Walii (policja w Zjednoczonym Królestwie jest zdecentralizowana, co oznacza, że na poszczególnych obszarach geograficznych pilnowaniem porządku i ściganiem przestępstw zajmują się 45 niezależnych formacji policyjnych), nałożyły 1084 mandaty.

- To jest średnio mniej niż 84 dziennie. To pokazuje, że przytłaczająca większość ludzi przestrzega zasad i pozostaje w domu, aby chronić NHS [publiczna służba zdrowia - przyp. red.] i ratować życie - powiedział Hewitt. Zapowiedział on, że w czasie trwania ograniczeń policja co dwa tygodnie będzie publikować aktualne statystyki.

23 marca premier Boris Johnson ogłosił drastyczne ograniczenia w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zabronione zostało opuszczanie domów z wyjątkiem nielicznych wyszczególnionych przypadków oraz przemieszczanie się, o ile nie jest to niezbędne. Te wyjątki uzasadniające wyjście z domu to niezbędne zakupy, wizyta u lekarza, pomoc potrzebującym, praca w kluczowych sektorach - o ile nie może być wykonywana zdalnie oraz spacer bądź ćwiczenia fizyczne, ale tylko raz dziennie i samemu, bądź z osobą, z którą się mieszka.

Spadła łączna liczba przestępstw

Hewitt poinformował również, że w ciągu ostatnich czterech tygodni łączna liczba przestępstw w Wielkiej Brytanii spadła o 21 procent w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku.

Patel natomiast powiedziała, że choć ogólna liczba przestępstw spada, w niektórych obszarach rośnie. Chodzi przede wszystkim o przestępstwa popełniane przez internet i wykorzystywanie obaw związanych z pandemią. Jak dodała, pedofile próbują wykorzystać fakt, że dzieci więcej czasu spędzają w internecie, bo po zamknięciu szkół zajęcia odbywają się online. Poinformowała również, że na podstawie danych nie widać, by w trakcie przymusowego pozostawania w domach zwiększyła się przemoc domowa, choć wzrost liczby osób, które zwracają się o pomoc poprzez infolinie i telefony zaufania jest "niezwykle niepokojący".

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

Autorka/Autor:kz//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: