TVN24 | Świat

Lockdown w kolejnych francuskich regionach, Wielka Brytania przedłuża obostrzenia, Belgia przywraca restrykcje

TVN24 | Świat

Autor:
asty,
tas/kab
Źródło:
PAP

Włosi przyspieszają kampanię szczepień. Rządy Niemiec i Portugalii pracują nad przepisami ograniczającymi przyloty. We Francji w kolejnych trzech regionach wprowadzono lockdown. Belgia przywraca niektóre ze zniesionych restrykcji, Bułgaria wycofuje się z zapowiadanego luzowania obostrzeń - tak Europa walczy z trzecią falą pandemii.

We Włoszech przyspieszono szczepienia przeciw COVID-19. - W środę wykonano ich 230 tysięcy - ogłosił w czwartek minister zdrowia Roberto Speranza. Jako priorytet wskazał zakończenie szczepień osób w wieku powyżej 80 lat oraz chorych. Odnotowano pierwsze oznaki poprawy sytuacji.

Władze dążą do dalszego zwiększenia dziennej liczby szczepień. Do tej pory zaszczepiono w kraju 8,5 mln osób, w tym ponad 2,7 mln dwiema dawkami.

Dzięki restrykcjom wprowadzonym w szczycie trzeciej fali pandemii można dostrzec pierwsze sygnały poprawy sytuacji - odnotowała w czwartek medyczna fundacja Gimbe. Jak poinformowała, po czterech tygodniach doszło do odwrócenia tendencji i spadku liczby nowych przypadków. W ostatnim tygodniu zarejestrowano 150 tysięcy nowych zakażeń, podczas gdy w poprzednim było ich 157 tysięcy.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Niemcy pracują nad obowiązkiem testów przed przylotem

Kanclerz Angela Merkel oraz premierzy krajów związkowych zdecydowali, że w związku z pandemią rząd federalny powinien wprowadzić powszechny obowiązek badania przed odlotem jako wymóg wstępny dla przylatujących do Niemiec. Już teraz podróżni pochodzący z "obszarów o wysokiej zachorowalności", na których odnotowano szczególnie wysoką liczbę zakażeń, jak również z obszarów, na których pojawiły się nowe warianty wirusa, muszą przed odlotem przedstawić negatywny wynik testu.

Dziennik "Bild" pisze, że wczasowicze wracający z Majorki, która po usunięciu jej z listy krajów szczególnie zagrożonych koronawirusem, stała się głównym celem wypraw niemieckich turystów, mogą poddać się badaniu na obecność wirusa na lotnisku przed lotem powrotnym do Niemiec. Centrum testowe na lotnisku w Palmie już działa - poinformował operator lotniska Aena. Testy muszą być opłacane przez podróżnych we własnym zakresie. Osoby z pozytywnym wynikiem testu muszą pozostać na wyspie.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Wielka Brytania przedłuża nadzwyczajne przepisy epidemiczne

Brytyjska Izba Gmin przedłużyła w czwartek po południu obowiązywanie nadzwyczajnych przepisów epidemicznych o kolejne sześć miesięcy. Nie znaczy to jednak, że będą obowiązywać do września, bo rząd ma nadzieję na zniesienie restrykcji już 21 czerwca.

Nadzwyczajne uprawnienia obejmują między innymi możliwość ograniczania i zakazywania imprez masowych oraz zgromadzeń, tymczasowego zamykania szkół, lokali gastronomicznych czy sklepów, wprowadzania ograniczeń w przemieszczaniu się, zatrzymywanie osób, które stanowią zagrożenie dla zdrowia publicznego, czy zezwolenie na awaryjną rejestrację pracowników ochrony zdrowia, np. pielęgniarek.

Bułgaria wstrzymuje luzowanie obostrzeń

Bułgarskie Ministerstwo Gospodarki poinformowało w czwartek, że odwołano decyzję dotyczącą rozluźnienia restrykcji przeciwepidemicznych i otwarcia dużych sklepów z towarami innymi niż żywność. Resort gospodarki argumentował to tym, że poszczególne branże powinny mieć zagwarantowane równe traktowanie. Po tym, jak rano ogłoszono stanowisko ministra gospodarki, właściciele lokali gastronomicznych wyrazili ostre niezadowolenie i zagrozili protestami.

W czwartek rano minister gospodarki Laczezar Borisow oświadczył, iż sklepy o powierzchni powyżej 300 metrów kwadratowych będą otwarte przy przestrzeganiu odpowiednich środków przeciwepidemicznych. Chodziło o sklepy meblowe, budowlane i z artykułami gospodarstwa domowego. Lockdown wprowadzono w poniedziałek. Decyzję o rozluźnieniu restrykcji ogłoszono w czwartym dniu lockdownu na tle odnotowanej w środę najwyższej dobowej liczby zakażeń od wybuchu epidemii w tym kraju w marcu 2020 roku.

Lockdown w kolejnych francuskich regionach

W trzech kolejnych departamentach Francji - Nievre w środkowej części kraju, Aube na północnym wschodzie i Rodan na wschodzie - wprowadzony zostanie czterotygodniowy lockdown – poinformował w czwartek na konferencji prasowej minister zdrowia Olivier Veran. W 16 innych departamentach w regionach Ile-de-France i Hauts-de-France lockdown obowiązuje już od zeszłego tygodnia.

W szkołach zostanie zaostrzony protokół sanitarny. Wariant brazylijski koronawirusa może być groźny dla dzieci i młodzieży - poinformował minister zdrowia. Zamknięto 105 szkół z powodu ognisk COVID-19.

Portugalia wstrzymuje podróże turystyczne

Z przeprowadzonego w marcu przez stowarzyszenie handlowe AMRR badania wśród ponad 3,5 tys. portugalskich przedsiębiorców wynika, że warunkiem wstrzymania się przed zwolnieniami jest natychmiastowa pomoc finansowa ze strony państwa. Aż 97 proc. ankietowanych biznesmenów wskazało, że w dobie koronakryzysu władze Portugalii powinny też uruchomić mechanizmy zwalniające z płacenia lub ograniczające płacenie podatków oraz innych zobowiązań wobec państwa.

W ocenie lizbońskiego ekonomisty Miguela Monteiro sondaż stowarzyszenia AMRR odzwierciedla widoczną już w Portugalii tendencję do redukowania kosztów działalności gospodarczej. - Wskutek koronakryzysu w większości firm sektora gastronomicznego i handlowego nastąpiły zwolnienia, obejmujące ponad 20 procent załogi - powiedział.

Portugalski ekspert wskazał, że kluczowe dla rozwoju firm sektora gastronomicznego i handlu jest odrodzenie się turystyki. Zastrzegł jednak, że pozytywnych trendów, m.in. zwiększonego napływu urlopowiczów, nie należy się spodziewać przed 2022 r. Zaznaczył, że warunkiem odrodzenia portugalskiej gospodarki jest płynność finansowa większości gospodarstw domowych.

W czwartek wieczorem szef MSW Portugalii Eduardo Cabrita zapowiedział, że jego kraj wprowadzi od poniedziałku zakaz podróży turystycznych, który będzie obowiązywał w okresie Świąt Wielkanocnych. Dodał, że wzmocnione zostaną też kontrole na przejściach granicznych. - W nadchodzącym tygodniu nie będą realizowane do Portugalii podróże turystyczne. Wyjątek będą stanowiły jedynie te, które muszą się odbyć w ramach wyższej konieczności - powiedział Cabrita, przypominając, że priorytetem dla rządu stało się obecnie masowe testowanie obywateli na COVID-19.

W czwartek gabinet Antonia Costy ogłosił, że rozpoczyna masowe testowanie swoich obywateli. Podczas najbliższych trzech tygodni badaniu testami antygenowymi ma zostać poddanych ponad milion obywateli.

Dodatkowe obostrzenia w Hiszpanii

W Hiszpanii w piątek wchodzą w życie wprowadzone na czas Wielkanocy, obowiązujące w całym kraju do 9 kwietnia, dodatkowe obostrzenia. Obejmują m.in. zakaz podróży między regionami kraju, zakaz przyjmowania gości w prywatnych mieszkaniach i ograniczenie liczby osób mogących siedzieć przy restauracyjnych stolikach (do czterech wewnątrz lokalu i sześciu w ogródkach).

W całym kraju nadal obowiązuje trwająca od godz. 23 do 6 rano godzina policyjna, w niektórych regionach jest ona dłuższa. Relatywnie łagodne obostrzenia w Hiszpanii, w tym działające restauracje i bary przyciągają do tego kraju turystów z całej Europy, którzy mogą do niego wjechać okazując negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Paradoksalnie zagraniczni turyści mają więc większą swobodę podróżowania po Hiszpanii niż mieszkańcy tego kraju, co jest powodem krytyki ze strony opinii publicznej oraz napięć między władzami wspólnot autonomicznych i rządem centralnym.

Belgia przywraca restrykcje

W Belgii od soboty zostanie przywrócony ścisły lockdown. To reakcja rządu na kolejny wzrost infekcji koronawirusem, w tym jego mutacją brytyjską oraz wzrastającą liczbę hospitalizacji chorych na COVID-19. Do 25 kwietnia zamknięte pozostaną zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, a szkoły i uczelnie przejdą w całości na nauczanie zdalne. Czynne będą tylko przedszkola. Tam, gdzie jest to możliwe, obowiązkowa pozostanie praca zdalna.

W Belgii już wcześniej restauracje i bary prowadziły tylko sprzedaż na wynos. Zamknięte pozostaną także miejsca rozrywki i obiekty sportowe. W domach nadal będzie można przyjmować tylko jednego gościa. Liczebność prywatnych spotkań na świeżym powietrzu zostanie od soboty ograniczona z dziesięciu do czterech osób. Podróże zagraniczne są dozwolone tylko w uzasadnionych przypadkach, zabronione są wyjazdy turystyczne. Nadal obowiązywać będzie godzina policyjna.

Nakaz pozostawania w domach w Finlandii

Rząd Finlandii poinformował w czwartek o planach wprowadzenia w pięciu regionach kraju, w tym w Helsinkach, nakazu pozostawania w domach. Przez trzy tygodnie mieszkanie będzie można opuszczać tylko z uzasadnionych powodów, takich jak praca, niezbędne zakupy czy uprawianie sportu. Decyzję musi jeszcze zaakceptować parlament. Już teraz na terenie większości kraju obowiązuje trwający od 8 marca lockdown. Zamknięto restauracje i wiele instytucji publicznych, nauka w szkołach odbywa się zdalnie.

Litwa: wstrzymane odprawianie nabożeństw

Na Litwie od czwartku wstrzymano odprawianie nabożeństw z udziałem wiernych w Kościele katolickim. Jak poinformował metropolita wileński abp Gintaras Gruszas zakaz będzie obowiązywał do 5 kwietnia, czyli także w okresie Świąt Wielkanocnych. Na Litwie nauka w szkołach wciąż odbywa się zdalnie, zamknięte pozostają lokale gastronomiczne i obiekty sportowe. Miejsce zamieszkania można opuszczać tylko z niezbędnych przyczyn, takich jak konieczność udania się do pracy, na zakupy czy spacer. W marcu złagodzono już jednak część restrykcji, ponownie otwarte zostały m.in. zakłady fryzjerskie, biblioteki i większość sklepów.

Autor:asty, tas/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości