TVN24 | Świat

Czechy wychodzą ze stanu wyjątkowego, Włochy w większości "pomarańczowe"

TVN24 | Świat

Autor:
ads//now
Źródło:
PAP

W Czechach poprawia się sytuacja epidemiczna, zmniejsza się liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Od poniedziałku nie będzie już obowiązywał stan wyjątkowy. Sytuacja poprawia się też we Włoszech, większość regionów z "czerwonych" stanie się "pomarańczowymi". Z kolei Hiszpania w większości regionów zaostrza koronawirusowe restrykcje.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Czechy. Spada liczba osób hospitalizowanych

W Czechach w sobotę rano było o 400 mniej hospitalizowanych z diagnozą COVID-19 niż poprzedniego dnia, łącznie 5861. Zmniejszyła się też liczba pacjentów w stanie ciężkim

Według danych resortu zdrowia w szpitalach wolnych jest 27 procent łóżek mających podłączenie do tlenu. Lekarze mają do dyspozycji 2262 miejsca na oddziałach COVID-owych.

W poniedziałek przestanie obowiązywać w Czechach stan wyjątkowy wprowadzony 5 października, który później kilkakrotnie przedłużano. Zakończyć się mają ograniczenia w przekraczaniu granic powiatów. W początkowych klasach szkół podstawowych zostanie wznowiona nauka hybrydowa, będą mogły działać między innymi sklepy papiernicze oraz z odzieżą i obuwiem dla dzieci.

Od poniedziałku będą także możliwe wizyty w ogrodach botanicznych i zoologicznych, ale tylko w zewnętrznych ich częściach.

Włochy. Większość regionów przechodzi z czerwonej do pomarańczowej strefy

We Włoszech, w związku z poprawą sytuacji epidemicznej, większość regionów znajdzie się w poniedziałek w pomarańczowej strefie, co oznacza złagodzenie restrykcji. Tylko cztery z 20 regionów kraju będzie w strefie czerwonej - Sardynia, Dolina Aosty, Kampania i Apulia. Dodatkowo w czerwonych strefach będzie kilka dużych miast, w tym Turyn, Florencja i Palermo.

W sobotę włoskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że ostatniej doby na COVID-19 zmarły 344 osoby i wykryto 17 567 nowych zakażeń.

Liczba zmarłych od początku epidemii w kraju wynosi 113 923, a zarejestrowanych przypadków zakażeń ponad 3,7 miliona. Około 3,1 miliona osób uznano za wyleczone. Nieznacznie poprawia się sytuacja w szpitalach. Maleje liczba zajętych łóżek, także na intensywnej terapii.

Hiszpania. Nowe restrykcje

Większość wspólnot autonomicznych Hiszpanii ogłosiła w sobotę nowe restrykcje wraz ze znaczącym wzrostem zachorowań wskutek czwartej fali COVID-19. Obostrzenia wchodzą mimo zakończenia obowiązywania w piątek przepisów przeciwepidemicznych wprowadzonych na Święta Wielkanocne.

Do sobotniego popołudnia tylko dwie z 17 wspólnot - Madryt i Wyspy Kanaryjskie - nie zdecydowały się na zaostrzenie przepisów.

W większości hiszpańskich regionów utrzymano zakaz opuszczania terenu wspólnoty autonomicznej, a także regulacje dotyczące ograniczenia działalności lub zamknięcia zadaszonych części placówek gastronomicznych, jak również zakaz odwiedzin przez osoby spoza najbliższego grona rodzinnego.

Służby sanitarne poszczególnych regionów, wskazując na nadejście czwartej fali zakażeń koronawirusem, odnotowują rosnącą liczbę dziennych infekcji oraz osób przyjmowanych z powodu COVID-19 do szpitali.

Ze statystyk ministerstwa zdrowia Hiszpanii wynika, że w ciągu ostatniego tygodnia o 25 procent wzrosła liczba osób hospitalizowanych w następstwie zakażenia SARS-CoV-2. Resort wskazał, że w ciągu zaledwie tygodnia liczba infekcji przypadających na 100 tysięcy obywateli wzrosła w kraju ze 150 do 182.

HiszpaniaShutterstock

Wielka Brytania. 32 miliony osób dostały przynajmniej jedną dawkę szczepionki

Liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy dostali przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19, przekroczyła 32 miliony - poinformował w sobotę brytyjski rząd. To oznacza, że osiągnięto cel, jakim było zaoferowanie jej wszystkim grupom priorytetowym do 15 kwietnia.

Liczbę osób w wyznaczonych dziewięciu grupach priorytetowych szacuje się na 32 miliony, tymczasem do piątku włącznie pierwszą dawkę już otrzymało 32 010 244 osób. Nie oznacza to, że zaszczepione zostały dokładnie wszystkie osoby z tych dziewięciu grup, bo pewna część mogła tego nie chcieć albo z powodów przeciwwskazań nie mogła przyjąć szczepionki.

32 miliona to 60,8 procent dorosłej populacji kraju. Natomiast obie dawki szczepionki dostało już 6,99 miliona osób, czyli 13,3 proc. dorosłych mieszkańców. W piątek pobity został dobowy rekord, jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych drugą dawką - otrzymało ją ponad 450 tys. osób.

Jak podano w sobotę, w ciągu ostatniej doby wykryto w Wielkiej Brytanii 2589 zakażeń koronawirusem - o ponad 500 mniej niż poprzedniego dnia i ponad 800 mniej niż tydzień wcześniej. Zanotowano 40 zgonów z powodu COVID-19 - o 20 mniej niż poprzedniego dnia i o 30 więcej niż tydzień wcześniej.

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto prawie 4,37 miliona infekcji koronawirusem, z powodu których zmarło 127 080 osób.

Francja. Grzywny za przebywanie w nielegalnie otwartych lokalach

Ponad 110 osób, które przebywały w nocy z piątku na sobotę w nielegalnie działającej restauracji w XIX dzielnicy Paryża, zostało ukaranych grzywną. Organizatorzy kolacji zostali zatrzymani - poinformowała w sobotę policja w stolicy Francji.

Policja potwierdziła również przeprowadzenie akcji w nielegalnej restauracji w podparyskim Saint-Ouen i ukaranie grzywną 62 jej klientów, menadżer został aresztowany. Ze względu na pandemię COVID-19 francuskie restauracje i kawiarnie są zamknięte od końca października 2020 roku.

W ciągu ostatniej doby we Francji zmarło w szpitalach 210 osób zakażonych koronawirusem - podała w sobotę Agencja Zdrowia Publicznego. Łączna liczba ofiar pandemii wzrosła w kraju do 98 605. Obecnie hospitalizowanych jest 30 238 pacjentów, u których zdiagnozowano COVID-19. 5769 chorych przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

Również w sobotę minister zdrowia Olivier Veran poinformował, że Francja wydłuża okres między pierwszym a drugim zastrzykiem szczepionek mRNA przeciwko COVID-19 z czterech do sześciu tygodni, aby przyspieszyć kampanię szczepień.

Autor:ads//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: