Koniec kwarantanny i nowe przypadki koronawirusa na Diamond Princess. Polacy nadal na pokładzie statku

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
ads//rzw
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Zakończyła się dwutygodniowa kwarantanna na statku Diamond Princess, który cumuje w pobliżu portu w Jokohamie w Japonii. Pasażerowie uznani za zdrowych schodzą na ląd, trzej Polacy na razie pozostali na pokładzie. Jednocześnie ogłoszono o stwierdzonych na wycieczkowcu nowych 79 przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Oznacza to, że łączna liczba zainfekowanych wzrosła do 621.

Japońskie ministerstwo zdrowia podało, że w środę z pokładu powinno zejść około 500 osób, u których nie stwierdzono koronawirusa. Proces zamykania kwarantanny powinien zakończyć się w piątek.

Na wycieczkowcu, który wypłynął z Jokohamy 20 stycznia i wrócił 3 lutego, utknęło ponad 3700 osób, w tym ponad 2600 pasażerów z 56 krajów. Jest wśród nich trzech Polaków - jedna osoba z załogi i dwóch turystów. Jak poinformowało w środę Biuro Rzecznika Prasowego MSZ, na razie pozostali oni na pokładzie, ale "w dniach 19-21.02 osoby, których test na obecność wirusa SARS-CoV-2 dał wynik negatywny, będą mogły opuścić statek". MSZ dodało, że "konsul RP w Tokio pozostaje z naszymi obywatelami w stałym kontakcie, również w kwestii ich ewentualnego powrotu do miejsc zamieszkania".

Pierwszą osobą na Diamond Princess, u której wykryto koronawirusa, był 80-letni obywatel Chin. Został on 25 stycznia wysadzony na ląd w Hongkongu i przekazany służbom medycznym. Następnie statek popłynął do portu w Jokohamie. Przeprowadzono badania lekarskie pasażerów oraz załogi.

Wycieczkowiec okazał się największym skupiskiem osób zakażonych koronawirusem poza Chinami kontynentalnymi. Dotychczas stwierdzono na nim 621 przypadków infekcji, z czego o 79 nowych poinformowano w środę.

Ewakuacja pasażerów

Statek już w piątek zaczęły opuszczać pierwsze osoby w zaawansowanym wieku, u których testy na obecność koronawirusa dały wynik negatywny. W pierwszej kolejności zabierane były osoby cierpiące na chroniczne schorzenia oraz te, które nie miały okien w kajutach.

W nocy z poniedziałku na wtorek ze statku ewakuowanych zostało 328 Amerykanów, którzy z Japonii zabrani zostali dwoma wyczarterowanymi przez rząd USA samolotami. Informowano, że po powrocie do Stanów Zjednoczonych zostaną oni poddani kolejnej 14-dniowej kwarantannie w bazie sił powietrznych Travis w Kalifornii.

Koronawirus z Wuhanu

Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Jej objawy to: gorączka, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Wirus powoduje zapalenie płuc, które jest nieco lżejsze od zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS wywołanego przez innego koronawirusa.

Epidemia rozprzestrzeniła się na około 30 krajów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Niemcy, Francję, Włochy, Finlandię.

Jak chronić się przed zakażeniem koronawirusem?

PAP/Adam Ziemienowicz

Liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa przekroczyła 2000. Zainfekowanych jest ponad 75 tysięcy osób.

Autor:ads//rzw

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Raporty: