W związku ze wzrastającą liczbą zakażeń koronawirusem przypominamy o zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko zakażenia się. Dotyczą one między innymi tego, jak zachowywać się w podróży, na co zwracać uwagę przy jedzeniu oraz jak chronić przed zarażeniem inne osoby. Poniżej prezentujemy najważniejsze zasady profilaktyki. NFZ uruchomił w środę całodobową infolinię.
NFZ uruchomił w środę całodobową infolinię udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Funkcjonuje ona pod numerem 800 190 590.
Koronawirus 2019-nCoV z chińskiego Wuhanu dociera do kolejnych krajów i terytoriów. Jest ich już ponad 40. W Europie wykryto go w Austrii, Belgii, Chorwacji, Francji, Finlandii, Gruzji, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Szwajcarii, Szwecji. Po Chinach krajem, gdzie wirus najszybciej się rozprzestrzenia, jest Korea Południowa.
W ostatnich dniach coraz więcej przypadków zachorowań odnotowano we Włoszech. Zmarło tam 12 osób zakażonych koronawirusem. W Lombardii i w Wenecji Euganejskiej zanotowano większość z potwierdzonych dotąd we Włoszech przypadków.
Według danych z 26 lutego zakażonych na całym świecie zostało ponad 81 tysięcy ludzi, a blisko 3 tysiące zmarło.
Raport tvn24.pl: Koronawirus z Chin
Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia
Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła zalecenia, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko zakażenia. WHO zwraca uwagę między innymi na to, jak zachowywać się w podróży, na co zwracać uwagę przy jedzeniu oraz jak chronić przed zarażeniem koronawirusem z Chin inne osoby.
Koronawirus z Chin
Nowy typ koronawirusa wykryto w chińskim mieście Wuhan w grudniu 2019 roku. Objawy choroby to: gorączka, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Światowa Organizacja Zdrowia przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania i kontroli zakażeń.
Wirus powoduje zapalenie płuc, które jest nieco lżejsze od zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS, czyli nietypowego zapalenia płuc. Pojawiło się ono po raz pierwszy w końcu 2002 roku w chińskiej prowincji Guangdong.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Jerome Favre/EPA/PAP