Dwie karety posłużą podczas koronacji Karola III. Jedna luksusowa, na drugą bardzo narzekała Elżbieta II

Źródło:
PAP, BBC, Royal Collection Trust

Król Karol III i królowa małżonka Kamila udadzą się na koronację nową, luksusową karetą. Z kolei z powrotem pojadą tą tradycyjną, powstałą w 1762 roku, z której korzystali wszyscy monarchowie od 1831 roku. Słynie ona jednak z tego, że jest wyjątkowo niewygodna. "Okropna" - mówiła o podróży nią Elżbieta II.

Koronacja Karola III odbędzie się za niecały miesiąc, 6 maja. BBC poinformowało, że na uroczyste wydarzenie w Opactwie Westminsterskim król wraz z królową małżonką udadzą się najnowszą z istniejących królewskich karet. Z kolei wracając z koronacji do Pałacu Buckingham, para podróżować będzie złotą karetą koronacyjną, powstałą w 1762 roku.

ZOBACZ TEŻ: Pałac Buckingham prezentuje zaproszenie na koronację Karola III. Media zwracają uwagę na tytuł dla Kamili

Kareta, którą podróżować będzie para królewska

Do Opactwa Westminsterskiego Karola III i Kamilę zawiezie kareta zamówiona z okazji 60-lecia panowania Elżbiety II (Diamond Jubilee State Coach - ang.), choć po raz pierwszy użyto jej dwa lata później, w 2014 roku. BBC zwraca uwagę, że kareta wygląda tradycyjnie, ale tak naprawdę jest nowoczesna: posiada klimatyzację i szyby opuszczane elektrycznie, jest również bardzo wygodna. A przy tym historyczna - zawiera w sobie drewniane elementy pochodzące z brytyjskich okrętów (m.in. HMS Victory - żaglowego okrętu liniowego brytyjskiej marynarki wojennej, zbudowanego w latach 1759-1765 ) i sławnych budowli, takich jak Opactwo Westminsterskie, katedra w Canterbury czy zamek w Balmoral.

Złota kareta koronacyjna

Złota kareta koronacyjna (Gold State Coach - ang.), która posłuży królowi i królowej w drodze powrotnej, używana była podczas koronacji wszystkich brytyjskich monarchów od czasu koronacji Wilhelma IV w 1831 roku. Ma siedem metrów długości, 3,6 metra wysokości, waży cztery tony, a do jej ciągnięcia potrzeba ośmiu koni. Kareta słynie jednak z tego, że jest wyjątkowo niewygodna. Na komfort podróży na swoją koronację w 1953 roku miała narzekać królowa Elżbieta II, wspominając później, że jazda była "okropna" i "niezbyt wygodna". Wilhelm IV miał z kolei porównać swoją podróż do płynięcia statkiem "na wzburzonym morzu". Karol III i Kamila nie chcieli jednak rezygnować z tradycji, dlatego zdecydowali, że pojadą tą karetą, ale tylko w jedną stronę - podała BBC.

ZOBACZ TEŻ: Będzie można stanąć w miejscu koronacji Karola III. Warunek: w samych skarpetkach

Koronacja Karola III odbędzie się 6 maja

Podróż nowego króla i królowej karetą będzie jedną z głównych atrakcji podczas koronacji. Trasa przejazdu ma przebiegać z Pałacu Buckingham aleją The Mall, przez Admiralty Arch, ulicą Whitehall w stronę placu Parliament Square, do Opactwa Westminsterskiego, gdzie ceremonia rozpocznie się o godz. 11:00. Droga powrotna prowadzić ma tą samą trasą, ale będzie miała dużo bardziej uroczysty charakter i wezmą w niej udział przedstawiciele wszystkich sił zbrojnych Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów (Commonwealth) - wskazała BBC.

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: PAP, BBC, Royal Collection Trust