Będzie można stanąć w miejscu koronacji Karola III. Warunek: w samych skarpetkach

Autor:
jzb//az
Źródło:
BBC
Koronacja królowej Elżbiety II (czerwiec 1953 roku)
Koronacja królowej Elżbiety II (czerwiec 1953 roku)
Reuters
ReutersKoronacja królowej Elżbiety II (czerwiec 1953 roku)

6 maja w Opactwie Westminsterskim odbędzie się koronacja króla Karola III. Tron, na którym zasiądzie monarcha, stanie na centralnej części średniowiecznej mozaiki. Odwiedzający tę jedną z najważniejszych anglikańskich świątyń będą mogli postawić stopy w miejscu koronacji, jednak - jak zaznaczają władze opactwa - muszą mieć na nogach same skarpetki.

Władze opactwa podkreślają, że "po raz pierwszy od niepamiętnych czasów" każdy odwiedzający kolegiatę św. Piotra w Westminsterze będzie mógł stanąć w miejscu koronacji, na średniowiecznej posadzce, i spojrzeć na świątynię z perspektywy monarchy.

Pochodząca z XIII wieku mozaika - tzw. chodnik Cosmatiego - jest uznawana za jeden z najcenniejszych skarbów średniowiecznej Anglii. Na środku znajduje się wypolerowany kamienny krąg, otoczony pierścieniami ze szkła, marmuru i kolorowych kamieni. To tutaj zostanie ustawiony fotel koronacyjny. Przez 10 tygodni miejsce to będzie odsłonięte i będzie można postawić na nim stopę. Jednak - jak zaznaczają władze opactwa - konieczne będzie zdjęcie butów. BBC pisze o wymogu skarpetek.

Chodnik Cosmatiego

To wydarzenie nie mające precedensu w ostatnim stuleciu. W znacznej mierze zniszczona średniowieczna posadzka od XIX wieku jest przykrywana dywanami lub odgradzana. Nawet w czasie koronacji Elżbiety II w 1953 roku pozostała zakryta. Teraz zostanie odsłonięta z okazji koronacji Karola III. W samym centrum chodnika Cosmatiego stanie 700-letni tron, na którym zasiądzie monarcha.

Jak podaje BBC, mozaika jest uznawana za jeden z najważniejszych średniowiecznych zabytków tego typu, zlokalizowanych poza Włochami. Chodnik Cosmatiego znajduje się przed Wielkim Ołtarzem Opactwa Westminsterskiego. Powstał w 1268 roku na życzenie króla Henryka III. Mozaika złożona jest z kamieni o różnych kształtach - kwadratów, prostokątów, kół, trójkątów - i kolorach. Nazwana została na cześć włoskich rzemieślników, którzy ją stworzyli. Cosmati (wł. od imienia Kosma) byli grupą włoskich artystów kamieniarzy. 

Inne wymogi stawiane przez opactwo

Opactwo Westminsterskie przewiduje, że będzie bardzo dużo chętnych na to niepowtarzalne doświadczenie. W związku z tym, by móc odwiedzić obiekt i przejść się po zabytkowej podłodze, konieczna będzie wcześniejsza rezerwacja. Na chodniku Cosmatiego będzie można stanąć tylko w zorganizowanej grupie z wyznaczonym do tego przewodnikiem. Do świątyni wpuszczane będą niewielkie wycieczki, a wizyta kosztować będzie 15 funtów. Podłoga z mozaiką zostanie udostępniona do zwiedzania od 15 maja do 29 czerwca.

ZONACZ TEŻ: Świętowanie koronacji Karola III będzie mogło potrwać dłużej. Wolny poniedziałek i czas na "jeden lub dwa kufle więcej"

Autor:jzb//az

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości