Władze Korei Północnej poinformowały, że nie mają w najbliższym czasie planów wznowienia negocjacji nuklearnych ze Stanami Zjednoczonymi. "USA mylą się, jeśli sądzą, że negocjacje nadal by na nas zadziałały" - oświadczyła wiceszefowa północnokoreańskiego MSZ.
- Czy można prowadzić dialog lub utrzymywać jakiekolwiek stosunki z USA, które w dalszym ciągu prowadzą wrogą politykę wobec KRLD, z pominięciem porozumień zawartych już na poprzednim szczycie? - spytała wiceszefowa MSZ Korei Północnej Cze Son Hui.
"Nie mamy potrzeby spotkania twarzą w twarz z USA"
Jej oświadczenie pojawiło się po tym, jak były doradca prezydenta USA Donalda Trumpa, John Bolton, powiedział w czwartek dziennikarzom w Nowym Jorku, że Trump może chcieć zorganizować kolejny szczyt z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem jako - jak to ujął - "październikową niespodziankę" przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.
- Nie mamy potrzeby spotkania twarzą w twarz z USA, jako że (Stany Zjednoczone - red.) uważają dialog KRLD-USA za nic innego jak tylko narzędzie do radzenia sobie ze swoim kryzysem politycznym - oświadczyła Cze.
Wiceminister powiedziała, że Północ ustanowiła już "szczegółowy strategiczny harmonogram" radzenia sobie z - jak to określiła - amerykańskimi groźbami. - USA mylą się, jeśli sądzą, że negocjacje nadal by na nas zadziałały - dodała.
Trump i Kim spotkali się dotąd trzykrotnie
Niektórzy analitycy uważają, że Korea Północna będzie unikała poważnych negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi przynajmniej do listopadowych wyborów prezydenckich, gdyż istnieje szansa na zmianę przywództwa w USA - zwraca uwagę agencja AP.
Prezydent Korei Południowej Mun Dze In, który mocno lobbował, aby pomóc w będących obecnie w impasie negocjacjach między Waszyngtonem i Pjongjangiem, na początku mijającego tygodnia wyraził nadzieję na kolejne spotkanie Trump-Kim jeszcze przed amerykańskimi wyborami.
Trump i Kim spotkali się dotychczas dwukrotnie podczas szczytów w Singapurze w 2018 i w Hanoi w 2019 roku, ale dyplomatyczne otwarcie nie przyniosło konkretnych rezultatów, jeśli chodzi o denuklearyzację Korei Północnej.
Podczas trzeciego spotkania Kima z Trumpem, w czerwcu 2019 roku w strefie zdemilitaryzowanej oddzielającej Koreę Północną od Południowej, strony zgodziły się na ponowne rozpoczęcie negocjacji. W październiku rozmowy między obiema stronami zostały przerwane.
Zastępca sekretarza stanu USA Stephen Biegun ocenił, że jest jeszcze czas, by przełamać impas w negocjacjach, ale kolejne spotkanie na szczycie byłoby trudne ze względu na sytuację epidemiczną.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: KCNA