Komisja Europejska zatwierdza program wart 22 miliardy złotych. "Pomogą polskim przedsiębiorstwom"

Źródło:
PAP
Komisja Europejska tworzy strategiczne zapasy środków medycznych
Komisja Europejska tworzy strategiczne zapasy środków medycznych
TVN24
Komisja Europejska tworzy strategiczne zapasy środków medycznychTVN24

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek opiewający na 22 miliardy złotych program polskiego rządu, który ma pomóc firmom mającym problemy z dostępem do kapitału w związku kryzysem wywołanym przez pandemię COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Urzędnicy w Brukseli uznali, że założenia programu, który polega na gwarantowaniu kredytów zapewniających płynność, są zgodne z tymczasowymi ramami pomocy państwa, przyjętymi niedawno przez Komisję Europejską.

- Te 22 miliardy złotych w ramach polskiego programu gwarancji pomogą polskim przedsiębiorstwom, które odczuwają skutki obecnego kryzysu związanego z koronawirusem, w zdobyciu pilnie potrzebnych środków obrotowych i inwestycyjnych oraz w kontynuowaniu działalności w tych trudnych czasach - podkreśliła w oświadczeniu wiceszefowa Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Margrethe VestagerEuropean Parliament/Wikimedia CC BY 2.0

Polska we wtorek zgłosiła Komisji program gwarancji dotyczący istniejących lub nowych pożyczek, który ma wspierać przedsiębiorstwa dotknięte skutkami pandemii wywołanej przez koronawirusa. Jego budżet szacowany jest na 22 miliardy złotych (około 4,8 miliarda euro).

Wsparcie ma polegać na udzielaniu gwarancji publicznych na pożyczki inwestycyjne i obrotowe przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Będą mogły z tego korzystać duże i średnie polskie przedsiębiorstwa ze wszystkich sektorów gospodarki.

Celem jest ograniczanie ryzyka, jakie wiąże się z udzielaniem pożyczek firmom, które są najbardziej dotknięte skutkami gospodarczymi obecnego kryzysu. Program ma zapewnić przedsiębiorstwom wystarczającą płynność, by mogły kontynuować działalność.

Gwarancje udzielane do końca roku

Komisja uznała, że projekt  jest zgodny z warunkami określonymi w ramach tymczasowych pomocy państwa. Kwota głównej pożyczki na przedsiębiorstwo jest ograniczona do sumy, która będzie niezbędna do pokrycia zapotrzebowania na płynność w przewidywalnej przyszłości.

Gwarancje mają być udzielane tylko do końca bieżącego roku, a ich okres jest ograniczony do maksymalnie dwóch lat. Opłaty za gwarancje i stopy oprocentowania nie przekraczają poziomów przewidzianych w ramach tymczasowych.

Komisja uznała, że środek jest konieczny, właściwy i proporcjonalny, biorąc pod uwagę konieczność zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego, zgodnie z zapisami unijnego traktatu i warunkami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa.

Komisja Europejska zatwierdza program na 22 miliardy złotychFRANCOIS LENOIR/PAP/EPA

Możliwe kierowanie środków z pominięciem tradycyjnych obostrzeń

Umożliwiają one państwom członkowskim wykorzystanie pełnej elastyczności przewidzianej w zasadach pomocy państwa, by wesprzeć gospodarki w związku z epidemią wywołaną przez koronawirusa. Nowe, kryzysowe zasady przewidują pięć rodzajów pomocy, którą mogą przyznawać państwa członkowskie.

Są to dotacje bezpośrednie, zastrzyki kapitału, selektywne korzyści podatkowe oraz zaliczki w wysokości do 800 tysięcy euro na przedsiębiorstwo, gwarancje państwowe na pożyczki zaciągane przez przedsiębiorstwa, subsydiowane pożyczki ze środków publicznych dla firm, gwarancje dla banków kierujących pomoc państwa do gospodarki, czy publiczne krótkoterminowe ubezpieczenia kredytów eksportowych.

Kraje Unii Europejskiej mogą też kierować środki z pominięciem tradycyjnych obostrzeń dotyczących pomocy publicznej na: wsparcie na badania i rozwój związane z koronawirusem, budowę i rozbudowę placówek przeprowadzających testy, wsparcie na wytwarzanie produktów mających znaczenie dla walki z pandemią; odroczenie płatności podatkowych lub zawieszenia składek na ubezpieczenie społeczne oraz subsydiowanie wynagrodzeń.

Autorka/Autor:asty//bgr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: FRANCOIS LENOIR/PAP/EPA