Wznowiono zrzut wody z elektrowni atomowej w Fukushimie

Źródło:
PAP
Zniszczenia w elektrowni jądrowej w Fukushimie (zdjęcia archiwalne)
Zniszczenia w elektrowni jądrowej w Fukushimie (zdjęcia archiwalne)
Reuters Archive
Zniszczenia w elektrowni jądrowej w Fukushimie (zdjęcia archiwalne)Reuters Archive

Operator elektrowni jądrowej w Fukushimie rozpoczął w czwartek drugą rundę zrzutu oczyszczonej, radioaktywnej wody do morza. Jak zapewnił, poziom stężenia radioaktywnego trytu jest w niej 40-krotnie niższy niż dopuszczalny. Zrzut wody z Fukushimy wywołał wcześniej zdecydowany sprzeciw między innymi Chin i Rosji.

Spółka Tokyo Electric Power Company Holdings Inc. podała, że planuje wyrzucać podwodnym tunelem około 460 ton uzdatnionej wody dziennie przez okres krótszy niż trzy tygodnie. W środę spółka poinformowała, że poziom stężenia trytu w uzdatnionej wodzie rozcieńczonej wodą morską wyniósł 87 bekereli na litr, czyli znacznie poniżej 1500 bekereli, co stanowi jedną czterdziestą stężenia dozwolonego przez japońskie normy bezpieczeństwa.

Najnowszy plan stanowi drugą z czterech rund, które mają zostać przeprowadzone do końca marca 2024 roku i których celem będzie uwolnienie łącznie około 31 200 ton oczyszczonej wody.

Brak nieprawidłowości przy pierwszym zrzucie

Według monitoringu władz japońskich od pierwszej rundy zrzutu trwającej od 24 sierpnia do 11 września nie wykryto żadnych nieprawidłowych poziomów trytu i innych substancji radioaktywnych w wodzie morskiej ani w próbkach ryb pobranych wokół elektrowni jądrowej przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).

Mimo to kilka krajów, m.in. Chiny i Rosja, oraz lokalni rybacy w prefekturze Fukushima krytykowali decyzję japońskiego rządu. Pekin wielokrotnie wzywał Japonię do wstrzymania swoich planów twierdząc, że przegląd bezpieczeństwa MAEA nie daje "zielonego światła" dla zrzutu do morza "wody skażonej energią jądrową".

Organ nadzoru nuklearnego ONZ zaznaczały jednak, że jest on zgodny ze światowymi standardami bezpieczeństwa i będzie miał "znikomy" wpływ na ludzi i środowisko. Dzięki zaawansowanym technologiom Japończykom udało się pozbyć ze skażonej wody większości radioaktywnych izotopów, poza niemożliwymi do usunięcia trytem i węglem-14.

BBC tłumaczyło, że tryt i węgiel-14 są radioaktywnymi formami odpowiednio wodoru i węgla, które bardzo ciężko jest usunąć z wody. Oba izotopy powszechnie występują w środowisku naturalnym, w wodzie, a nawet w ludzkich organizmach. Zarówno tryt, jak i węgiel-14 emitują bardzo małe promieniowanie, ale w dużej ilości i tak mogą być szkodliwe.

Autorka/Autor:pp//mm

Źródło: PAP