Władze Izraela: w 2022 roku do ojczyzny wróciło 551 osób, które przeżyły Holokaust

Źródło:
PAP
Izrael, Jerozolima. Wideo archiwalne
Izrael, Jerozolima. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Izrael, Jerozolima. Wideo archiwalneReuters Archive

Izraelskie Ministerstwo Alii i Integracji informuje, że w 2022 roku do kraju wróciło na stałe 551 osób, które przeżyły Holokaust. Przyjechali głównie z Ukrainy, Rosji i Francji, a także z Maroka i Niemiec.

W 2022 roku do ojczyzny wróciło na stałe 551 osób, które przeżyły Holokaust. Duży odsetek stanowią osoby z Ukrainy, które uciekły przed wojną - poinformowało we wtorek izraelskie Ministerstwo Alii i Integracji (alija to pojęcie zbliżone do repatriacji, oznaczające przyjazd osób pochodzenia żydowskiego na stałe do Izraela – red.).

Zobacz także: 80. rocznica powstania w getcie warszawskim

Resort poinformował, że od 1989 roku w ramach alii przyjechało do Izraela 52 513 osób ocalałych z Holokaustu. Około połowa 27 015 osób z krajów byłego ZSRR, z czego ponad 10 tys. z Ukrainy.

Ministerstwo nie przytoczyło całkowitej liczby repatriantów za rok 2022, napisało jedynie, że były ich "tysiące", z czego wiele przybyło z Ukrainy z powodu toczącej się tam wojny.

"Mieli znaczący udział w odrodzeniu narodu żydowskiego"

551 spośród przybyłych w 2022 roku to ocaleni z Holokaustu. Przyjechali głównie z Ukrainy, Rosji i Francji, a także z Maroka i Niemiec. Pojedynczy ocaleni przyjechali z Mołdawii, Kanady, Argentyny i Hiszpanii. 329 z nich ma więcej niż 85 lat. Najwięcej z nich zamieszkało w Hajfie i Jerozolimie.

Ministerstwo Alii i Integracji podało też dane, z których wynika, że wśród ocalałych z Holokaustu, którzy przyjechali na stałe do Izraela w ciągu ostatniego ćwierćwiecza 182 przyjechało z Maroka, 87 z Wielkiej Brytanii, 67 Gruzji, 22 z Polski. Wśród krajów, z których przybyły pojedyncze osoby wymieniono Turcję, Kubę, Chiny, Monako, Wybrzeże Kości Słoniowej i Indie.

- Ocaleni z Holokaustu, którzy dokonali alii do Izraela, mieli znaczący udział w odrodzeniu narodu żydowskiego na swojej ziemi. Ministerstwo uważa za najważniejsze umożliwienie im życia w szacunku i poszanowaniu - powiedział Awichaj Kahana, dyrektor generalny ministerstwa.

Zobacz także: 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Przechodzimy obok i nawet nie wiemy, co mijamy. Cała Warszawa kryje takie tajemnice"

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP