Przechodzimy obok i nawet nie wiemy, co mijamy. "Cała Warszawa kryje takie tajemnice"Mariusz Nowik odwiedził w Warszawie miejsca, które 80 lat temu były świadkami druzgocących scen.
Drogo oddać młode życie. 28 dni tragicznej walki04:00Sięgamy do wspomnień, notatek uczestników powstania, zdjęć, wycinków z prasy konspiracyjnej, a nawet wierszy, i przedstawiamy, jak wyglądały walki w warszawskim getcie, dzień po dniu.
"Jedyny tego typu dokument na świecie opisujący słowami i obrazami niewyobrażalne zbrodnie"03:54Raport Stroopa powstał 80 lat temu.
"Mam obowiązek powtórzyć wezwanie: Ludzie, nie bądźcie obojętni na zło. Ludzie, bądźcie czujni"01:50Marian Turski, były więzień Auschwitz i historyk, przemawiał na oficjalnych obchodach 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Steinmeier: Ciężko przyjść tu jako Niemiec. Proszę o przebaczenie 01:17Prezydent Niemiec w Warszawie.
Prezydent: każdy, kto sieje nienawiść, depcze po grobach bohaterów powstania w getcie01:37Wystąpienie Andrzeja Dudy w czasie obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Prezydent Izraela: duch ludzki zwyciężył tutaj, na tej ziemi uświęconej krwią 01:06Obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Gruz z placu walk, fragmenty broni z ruin. Kustosz Muzeum Holokaustu o miejscu "ogromnych emocji"00:36Jacek Nowakowski rozmawiał z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną.
"Skazana na śmierć" opisała, co działo się w getcie w Warszawie. Jej dziennik znaleźli na Majdanku01:11"Niesamowite świadectwo, trudne do zapomnienia".
Mama oddała ją, gdy miała pół roku. "Wpadałam w rozpacz, myśląc o tym, co ona musiała przeżyć"Co dziś znaczy "być Żydem" i nosić w sobie dziedzictwo getta? Rozmowy Marcina Zaborskiego.
"Pamiętam wieczory, kiedy z tatą siedziało się przy piecu. Rodzina była najwspanialsza. Niestety, krótko ją miałam"Krystyna Budnicka przeżyła wojnę jako jedyna z całej rodziny.
"Rozumiał, że ma do opowiedzenia najważniejszą w swoim życiu historię". Wspomnienia z okresu zagładyFilm dokumentalny "Kto napisze naszą historię". Oglądaj w TVN24 GO.
Premium"Powstanie nie było misją samobójczą. Przeciwnie. Mój ojciec chciał żyć. Za wszelką cenę"JacekTacik16 kwietnia 2023
"Armaty, artyleria, strzelają ze wszystkich stron!". W getcie wybuchło powstanie00:32Pierwszy dzień walk w getcie warszawskim.
Wiedziały, że są skazane na śmierć. Pisały, żeby zostawić po sobie cokolwiek00:09Rozmowa z Marią Świetlik i doktorą Aleksandrą Sekułą, autorkami projektu Fundacji Wolne Lektury "Poetki Zagłady: Z milczącym wołaniem o pomoc".
"Zbyt wielu decydowało się zabijać i tak niewielu pomagało. Ogromna część pozostawała obojętna na zbrodnie"01:53Rozmowa z prof. Anną Sommer, zastępczynią dyrektora Center for Jewish Civilization Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie.
"Może miał zostać jakiś świadek i padło na mnie"04:22Krystyna Budnicka ocalała z getta warszawskiego.
Życie codzienne w warszawskim getcieŻycie codzienne w warszawskim getcie | Narodowe Archiwum CyfroweŻycie codzienne w warszawskim getcie | Narodowe Archiwum CyfroweŻycie codzienne w warszawskim getcie | Narodowe Archiwum CyfroweŻycie codzienne w warszawskim getcie | Narodowe Archiwum CyfroweŻycie codzienne w warszawskim getcie | Narodowe Archiwum CyfroweŻycie codzienne w warszawskim getcie | Narodowe Archiwum CyfroweŻycie codzienne w warszawskim getcie | Narodowe Archiwum CyfroweŻycie codzienne w warszawskim getcie | Narodowe Archiwum CyfroweŻycie codzienne w warszawskim getcie | Narodowe Archiwum CyfroweŻycie codzienne w warszawskim getcie | Narodowe Archiwum CyfroweŻycie codzienne w warszawskim getcie | Narodowe Archiwum CyfroweŻycie codzienne w warszawskim getcie | Narodowe Archiwum CyfroweŻycie codzienne w warszawskim getcie | Narodowe Archiwum Cyfrowe
Chcieli wysadzić muru getta. "Okazało się to znacznie trudniejsze niż przypuszczano"02:53Akcją 19 kwietnia 1943 roku dowodził porucznik Józef Pszenny "Chwacki".
"Bronią się zaciekle i z determinacją. Widziałem płonący czołg niemiecki"00:32Trzeci dzień walk w getcie warszawskim.
"Dzisiaj wieczorem widać jakby jedno olbrzymie morze płomieni"07:18Szósty dzień powstania w getcie warszawskim.
"Szedł wzdłuż muru i fotografował płonące getto". Przypadkiem odkryła zdjęcia wykonane przez dziadka04:12Wystawa w muzeum POLIN.
"Walczyli o godną śmierć i żeby w jakiś sposób zadać stratę Niemcom". Warszawa nie była jedynaNina Nowakowska powraca do zapomnianych historii zbrojnego oporu w gettach na terenie dzisiejszej Polski.
Ocalili setki osób, bo tak nakazywała przyzwoitośćNiezwykła historia Antoniny i Jana Żabińskich we wspomnieniach ich córki i jednego z ocalonych.
"Dopóki broń spoczywa w naszych rękach, dopóty będziemy walczyć"07:18Ósmy dzień powstania w getcie warszawskim.
Ostatnie zapiski Maryli. "Docierają do nas raz po raz odgłosy kroków ludzkich"07:18Dziewiąty dzień powstania w getcie warszawskim.
"Wróg szuka nas wszędzie. Nasłuchuje, puka. Naszą obroną jest największa cisza"07:18Dwunasty dzień walk.
"Aby przeżyć, wyrwać się z łap Niemców, pozostało tylko jedno wyjście"07:18Piętnasty dzień powstania w getcie warszawskim.
"Strzela się do próbujących się ratować kobiet i dzieci"07:18Szesnasty dzień powstania w getcie warszawskim.
"Osiem kobiet i dziecko. Kolejno zaczęły wyskakiwać przez okno"07:18Siedemnasty dzień powstania w getcie warszawskim.
"Mejlacha Perelmana, który był w czujce, postrzelono w brzuch"07:18Osiemnasty dzień powstania w getcie warszawskim.
"Hela, tej nocy wyjdziesz z grupą ludzi na aryjską stronę"07:18Dziewiętnasty dzień powstania w getcie warszawskim.
Atak na bunkier przy Miłej 18. "Spóźniliśmy się o jeden dzień"07:18Dwudziesty dzień powstania w getcie warszawskim.
Pamiętnik robotnika Szymczaka. "Ludzie ze zgrozą opowiadają o rozdzierających scenach"07:18Dwudziesty pierwszy dzień powstania w getcie warszawskim.
Teren dawnego getta był wielkim gruzowiskiemMężczyźni z organizacji żydowskiej przy odgruzowywaniu terenu getta, 1947 | Alfred Funkiewicz, Muzeum WarszawyMężczyźni z organizacji żydowskiej przy odgruzowywaniu terenu getta, 1947 | Alfred Funkiewicz, Muzeum WarszawyZniszczony budynek koszar na terenie getta, 1947 | Alfred Funkiewicz, Muzeum WarszawyOdgruzowywanie getta, 1947 | Alfred Funkiewicz, Muzeum WarszawyPomnik Bohaterów Getta, 1947 | Alfred Funkiewicz, Muzeum WarszawyWidok na tzw. kozły cegieł ustawione podczas odgruzowywania ul. Nalewki, 1949 | Jan Bułhak, Muzeum WarszawyMężczyźni z organizacji żydowskiej przy odgruzowywaniu terenu getta warszawskiego, 1947 | Alfred Funkiewicz, Muzeum WarszawyMężczyźni z organizacji żydowskiej przy odgruzowywaniu terenu getta, 1947 | Alfred Funkiewicz, Muzeum WarszawyMężczyźni z organizacji żydowskiej przy odgruzowywaniu terenu getta, 1947 | Alfred Funkiewicz, Muzeum WarszawyZniszczony budynek koszar na terenie getta, 1947 | Alfred Funkiewicz, Muzeum WarszawyOdgruzowywanie getta, 1947 | Alfred Funkiewicz, Muzeum WarszawyPomnik Bohaterów Getta, 1947 | Alfred Funkiewicz, Muzeum WarszawyWidok na tzw. kozły cegieł ustawione podczas odgruzowywania ul. Nalewki, 1949 | Jan Bułhak, Muzeum Warszawy
Strażak sfotografował płonące getto. Wyjątkowe klisze odnalezione po 80 latachZdjęcia trafiły do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Bojowcy wychodzą kanałami. "Stosy trupów na ulicach, w podwórzach, w ruinach"07:18Dwudziesty drugi dzień walk w getcie.
"Oszczerstwo, przy pomocy którego Niemcy usiłują zrzucić na Polaków odpowiedzialność"07:18Dwudziesty trzeci dzień walk w getcie.
"Czy uratowałem choć jedno żydowskie dziecko przed najstraszliwszą śmiercią?"07:18Dwudziesty czwarty dzień walk w getcie.
Niemcy niszczą "ostatni nienaruszony kompleks budynków getta"07:18Dwudziesty siódmy dzień walk w getcie.
Synagoga wysadzona. "Ghetto jeszcze się broni"07:18Dwudziesty ósmy dzień powstania w getcie warszawskim.