Holokaust

Holokaust

Żydów z Niemiec i Austrii na Liście Ładosia jest 407. Większość z nich przeżyła Holokaust - powiedział w Berlinie doktor Jakub Kumoch, jeden z autorów opracowania "Listy Ładosia". Publikacja zawiera nazwiska Żydów, którym polscy dyplomaci w Szwajcarii wystawiali podczas II wojny światowej fałszywe paszporty, dając w ten sposób szansę na przeżycie Holokaustu. - To okazja, by po raz pierwszy w Niemczech przedstawić listę Żydów uratowanych dzięki działaniom grupy polskich dyplomatów z ambasady w Bernie - powiedziała dyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie Hanna Radziejowska.

Gdy spotykam się z młodymi ludźmi w Izraelu, nie ukrywam przed nimi przeszłości. Chcę jedynie dać pełen obraz, przedstawić skalę zastraszenia milionów Polaków - mówił ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski podczas poświęconej kwestiom historycznym dyskusji na IV Polsko-Izraelskiej Konferencji w Jerozolimie. - Nikt nie wini Polski za czyny Niemców, ale Polska powinna wziąć odpowiedzialność za czyny Polaków - mówiła profesor Havi Dreifuss z Jad Waszem.

Antysemityzm jest obecny w całej Europie, od lewicy do prawicy - powiedział w środę w prezydent Izraela Reuwen Riwlin podczas ceremonii w niemieckim parlamencie poświęconej pamięci ofiar Holokaustu. Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier mówił o konieczności podkreślania historycznej odpowiedzialności Niemiec. - Ci, którzy to zrobili, to byli Niemcy - oświadczył.

Jako premier jestem odpowiedzialny za to, by zrobić wszystko, co możliwe, aby wyeliminować antysemityzm - powiedział w poniedziałek szef brytyjskiego rządu Boris Johnson. Książę William oddał hołd swojej prababce, księżniczce Alicji, która w czasie II wojny światowej udzielała schronienia żydowskiej rodzinie.

Narastająca nienawiść wobec Żydów prowadzi do globalnego kryzysu - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ambasador Niemiec przy organizacji przyznał, że wstydzi się za zbrodnie swoich rodaków.

"Ustanawiam 27 stycznia 2020 roku Narodowym Dniem Pamięci o 75. Rocznicy Wyzwolenia Auschwitz" - napisał prezydent USA w proklamacji złożonej na ręce prezydenta Andrzeja Dudy. "To po prostu nie do pomyślenia, że takie barbarzyństwo wydarzyło się zaledwie 75 lat temu" - dodał Donald Trump, odwołując się do historii obozu koncentracyjnego.

Zamiast sięgać po słowa politycznej rozgrywki, chcemy wsłuchać się w ciszę, którą pozostawiło po sobie 60 milionów ofiar II wojny światowej i sześć milionów ofiar Holokaustu - powiedział w Berlinie premier Polski Mateusz Morawiecki. Kanclerz Angela Merkel mówiła, że "czcimy pamięć wszystkich ofiar Shoah, które przekreśliło wszystkie wartości ludzkiej cywilizacji".

- Nie bądźcie obojętni, jeżeli widzicie kłamstwa historyczne. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana na poczet aktualnej polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana - mówił w poniedziałek w Oświęcimiu były więzień obozu Auschwitz-Birkenau Marian Turski. Jak dodawał, obojętność może doprowadzić nagle do tego, że "na was, na waszych potomków, 'jakiś Auschwitz' nagle spadnie z nieba". Publikujemy całe przemówienie Turskiego.

Obecność w Oświęcimiu w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau to widomy znak pamięci i sprzeciwu wobec nienawiści, wobec wszelkich form wrogości, zwłaszcza wrogości na tle rasowym - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem. Dodał, że utworzone w byłym obozie koncentracyjnym muzeum to "świadectwo straszliwej zagłady i wielkie ostrzeżenie dla świata".