Joe Biden o atakach Hamasu: Są momenty, kiedy czyste zło zostaje wypuszczone. Naród Izraela przeżył to w weekend

Źródło:
PAP

Tak jak każde państwo, Izrael ma prawo, a nawet obowiązek odpowiedzieć - stwierdził prezydent USA Joe Biden, komentując atak Hamasu. Nazwał go "czystym, niczym niezmąconym złem". - To złamanie każdego kodeksu ludzkiej moralności. Brutalność Hamasu przynosi na myśl najgorsze szaleństwa ISIS - mówił. Biden poinformował też, że w atakach zginęło co najmniej 14 Amerykanów, a innych wzięto jako zakładników.

- Są momenty w życiu - i mówię to dosłownie - kiedy czyste, niczym niezmącone zło zostaje wypuszczone na tym świecie. Naród Izraela przeżył jeden taki moment w miniony weekend - stwierdził Joe Biden w czasie wtorkowego przemówienia w Białym Domu. Prezydent USA wyliczał zbrodnie Hamasu w Izraelu, w tym zabijanie dzieci, gwałty i profanowanie ciał zamordowanych.

>> Choć nazwali się "ruchem oporu", trafili na listy terrorystów. Co trzeba wiedzieć o Hamasie <<

Jak ocenił, "to złamanie każdego kodeksu ludzkiej moralności". - Brutalność Hamasu przynosi na myśl najgorsze szaleństwa ISIS (tak zwanego Państwa Islamskiego - red.) - stwierdził Biden.

Dodał, że dla Izraelczyków jest to też przypomnienie "tysiącleci antysemityzmu i ludobójstwa". Mówił, że Hamas wcale nie dąży do prawa do samostanowienia Palestyńczyków i ich godności, a jedynym jego celem jest wymazanie Izraela z mapy i zabijanie Żydów.

"Izrael ma prawo, a nawet obowiązek odpowiedzieć"

Relacjonował także swoją wtorkową rozmowę z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu, trzecią w ciągu trzech ostatnich dni.

- Tak jak każde państwo, Izrael ma prawo, a nawet obowiązek odpowiedzieć. Powiedziałem premierowi Netanjahu, że gdyby Ameryka doświadczyła tego, co doświadcza teraz Izrael, nasza odpowiedź byłaby szybka, zdecydowana i przytłaczająca - mówił Biden.

Zaznaczył jednak, że powiedział też szefowi izraelskiego rządu, iż "demokracje są silne wtedy, kiedy działamy zgodnie z prawem".

Biden gotowy, w razie potrzeby, wysłać dodatkowe siły do Izraela

Joe Biden oświadczył, że USA zapewnią to, by Izrael miał czym się bronić i odpowiedzieć na ataki oraz że nie skończą mu się zapasy rakiet do systemu obrony powietrznej Żelazna Kopuła.

>> Izraelskie miasta zasypywane rakietami. Żelazna Kopuła odpowiada ze "stuprocentową dokładnością" <<

Amerykański przywódca wezwał też Kongres do zatwierdzenia funduszy odpowiadających na potrzeby "naszych partnerów", dodając, że leży to w interesie Ameryki. Po raz kolejny ostrzegł też strony trzecie przed próbami wykorzystania obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Dodał, że poza wysłaną w region uderzeniową grupą lotniskowcową wraz z lotniskowcem USS Gerald Ford jest gotowy wysłać dodatkowe siły, jeśli będzie to potrzebne do odstraszenia "wszelkich organizacji lub państw" wrogich Izraelowi.

Biden poinformował też, że w wyniku ataków Hamasu zginęło co najmniej 14 obywateli USA i potwierdził, że Amerykanie są wśród osób porwanych przez Hamas i przetrzymywanych jako zakładnicy.

Autorka/Autor:akr/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: